Maddeleri ışığı geçirmelerine göre nasıl sınıflandırırsınız?

Maddeleri ışığı geçirmelerine göre nasıl sınıflandırırsınız? Bir doğru boyunca ve her yönde yayılan ışık çevremizde var olan maddelerin hepsinden geçemez. Bazı maddeler ışığı iyi geçirirken, bazıları kısmen geçirir, bazıları ise ışığı hiç geçirmez.

Maddelerin ışık geçirmelerine göre sınıflandırılması

Bilim insanları, ışığı geçirme durumlarına göre maddeleri saydam, yarı saydam ve saydam olmayan (opak) olmak üzere üç grupta ele almaktadır.

Saydam Maddeler

Işığı iyi geçiren maddelere saydam maddeler denir. Saydam maddeler ışığı iyi geçirdiklerinden diğer taraftaki cisimler rahatlıkla görülebilir. Cam ve şeffaf poşet gibi maddeler saydam maddelere örnektir.

Örneğin cam ve şeffaf naylon gibi saydam maddelerle kaplanmış olan seralarda mevsiminden önce yetişen sebze ya da meyveleri yiyebiliyoruz. Sera ortamı, hem soğuk hava koşullarından kaynaklanan olumsuz etkenlere karşı bitkilerin korunmasını hem de güneş ışığının içeriye girebilmesini sağlamaktadır.

Yarı Saydam Maddeler

Günlük hayatımızda bazen ışığın bulunduğumuz ortama kısmen geçmesini isteriz. İşte, ışığı kısmen geçiren maddelere yarı saydam maddeler denir. Yarı saydam maddelerde, ışık diğer tarafa tam olarak geçemediğinden arkadaki cisimler net olarak görünmez. Evlerde kullanılan ince tül perde,
yağlı kağıt ve buzlu cam yarı saydam maddelere birer örnek olarak verilebilir.

Saydam olmayan (opak) maddeler

Işığı geçirmeyen maddelere saydam olmayan (opak) maddeler denir. Bu maddeler ışığı geçirmediklerinden diğer taraftaki cisimler görünmez. Tahta, taş, beton duvar ve metal levha gibi maddeler saydam olmayan maddelere örnek olarak verilebilir.

Saydamlık, saydam olmama ya da yarı saydamlık özellikleri sadece maddeler için değil ortamlar için de geçerlidir. Örneğin sisli havalarda görüş mesafesi sis yoğunluğuna bağlı olarak azalır. Bu yüzden sisli ortamlar, sis yoğunluğuna göre yarı saydam ya da saydam olmayan ortam grubuna girebilir.

Bazen Güneş bulutlar tarafından kapatılır ve ışınları bulunduğumuz ortamda tam olarak görünmez. Bu durumda ortam yeterince aydınlık olmaz. Bunun sebebi yarı saydam özellikte olan bulutların, güneş ışınlarının yeryüzüne gelmesini kısmen engellemesidir.

Cisimlerin ışığı geçirme durumları cisimlerin kalınlığına ve yapıldığı maddelere bağlıdır. Işığın aynı madde tarafından hem geçirilmesi hem de engellenebilmesi mümkün olabilir. Örneğin kalınlığı artırılan pencere camının ve derinliği artırılan suyun saydamlığı azalır. Bu durum ışığın geçirilmesini azaltmaktadır. Diğer yandan saydam olmayan bir karton yeterince inceltilirse yarı saydam özellik gösterebilir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Çok uzun olmuş sadece saydam maddeler , yarı saydam maddeler ve opak meddeler olarak sınıflandırıız gibisinden olabilirdi.

    1. Teşekkür ederim bunu siz yazmışsınız bak. Eminim sadece bunu bulmak için bu sayfaya gelmezdiniz dimi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.