Çevrenizden saydam ve yarı saydam maddelere örnekler veriniz.

Çevrenizden saydam ve yarı saydam maddelere örnekler veriniz. Saydam maddeler: Işığı tamamen geçirir. Hava, cam vb. saydam maddelere örnek olarak verilebilir.

Yarı saydam maddeler: Işığı kısmen geçirir. Buzlu cam, yaglı kâgıt vb. yarı saydam maddelere örnek olarak verilebilir.

Saydamlık, saydam olmama ya da yarı saydamlık özellikleri sadece maddeler için değil ortamlar için de geçerlidir. Örneğin sisli havalarda görüş mesafesi sis yoğunluğuna bağlı olarak azalır. Bu yüzden sisli ortamlar, sis yoğunluğuna göre yarı saydam ya da saydam olmayan ortam grubuna girebilir.

Bazen Güneş bulutlar tarafından kapatılır ve ışınları bulunduğumuz ortamda tam olarak görünmez. Bu durumda ortam yeterince aydınlık olmaz. Bunun sebebi yarı saydam özellikte olan bulutların, güneş ışınlarının yeryüzüne gelmesini kısmen engellemesidir.

Cisimlerin ışığı geçirme durumları cisimlerin kalınlığına ve yapıldığı maddelere bağlıdır. Işığın aynı madde tarafından hem geçirilmesi hem de engellenebilmesi mümkün olabilir. Örneğin kalınlığı artırılan pencere camının ve derinliği artırılan suyun saydamlığı azalır. Bu durum ışığın geçirilmesini azaltmaktadır. Diğer yandan saydam olmayan bir karton yeterince inceltilirse yarı saydam özellik gösterebilir.

Saydam ve yarı saydam maddelere örnekler için ayrıca http://www.yardimcikaynaklar.com/maddeleri-isigi-gecirmelerine-gore-nasil-siniflandirirsiniz/ bu konuya da bakabilirsiniz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.