Melek gibi insan sözüyle anlatılmak istenen nedir?

“Melek gibi insan” sözüyle anlatılmak istenen nedir? Sınıfınızda tartışınız. Melek gibi, melekten kasıt nedir? Bir meleğin yanlış, bir kötülük yaptığını düşünemeyiz. Melekler başka varlıklara kötülük yapmadıkları için, bir kişi diğer insan varlıklara kötülük tapmazsa bu yakıştırmayı ona yaparız. Ne iyi insan melek gibi karıncayı bile incitmez.

Melek gibi insan ideal insan profilidir. Böyle iyi insanların iki özelliği vardır. Birinci özelliği Allah’a Allah’ın İndirdiği vahiyde istediği özellikte bir kul olurlar. Allah’ın emirlerini yerine getirir, yasaklarından sakınırlar. İknici özellikleri diğer varlıklara karşı yardımcı olurlar vazifelerini tam yerine getirirler. Karnı aç muhtaç bir hayvan gördüklerinde ona yardım ederler. Diğer insanlara karşı kibar bir şekilde gönül kırmayan davranışlar gösterirler. Dünya kendilerine düşen vazifeleri tam yerine getirirler. Bir işçi ise yapması gerekeni tam yapar, Fırınsa yaptığı ekmekleri en sağlıklı ve en iyi şekilde yapar. Öğrenci ise, arkadaşlarına ve öğretmenlirine saygısızlık yapmaz. Çevresini ve okulunu her zaman temiz tutar. Okul ve toplum kurallarına uyar, ödevlerini en iyi şekilde yapar.

Melek gibi insanların özelliği, kendisinden emin olunan, kötülük beklenmeyen, dürüst, nazik Allah’a ve insanlara karşı görevlerini en iyi yerine getirendir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.