Davranışlarımızın melekler tarafından yazılmasının, sorumluluklarımızı yerine getirmemiz

DEĞERLENDİRELİM
“İki melek (insanın) sağında ve solunda oturarak yaptıklarını yazmaktadırlar. Her ne söz söylerse, mutlaka yanında gözetleyen biri vardır.” Kâf suresi, 17, 18. ayetler.

Davranışlarımızın melekler tarafından yazılmasının, sorumluluklarımızı yerine getirmemiz açısından etkilerini değerlendiriniz.

Meleklerin varlığına inanmak, insanın davranışlarını güzelleştirir. Kötülük yapmaya, insanların malı na ve canına zarar vermeye yatkın olan kimseleri kötülük yapmaktan vazgeçiren etkenlerden biri, Allah (C.C.) ve melek inancıdır.

Yüce Allah’ın ve meleklerin varlığına inanan insan, Rabbi’nin ve meleklerin kendisini gördüklerini, yaptığı her hareketi ve söylediği her sözü bildiklerini unutmaz. Bu insan, her yer de her zaman sözlerine ve davranışlarına dikkat eder. Kimsenin bulunmadığı yerlerde dahi kötülük yapmaktan uzak durur. Sözlerinde ve başkalarıyla ilişkilerinde ölçülü olmaya, başkalarının malına, canına zarar vermemeye özen gösterir.

Meleklere inanan insan, yoksullara yardımda bulunmaya, hastaları ziyaret etmeye ve iyilik yapmaya önem verir. Büyüklerine saygılı olur, arkadaşlarıyla iyi geçinir. Yüce Allah’a karşı görevlerini yerine getirmeye özen gösterir. Böyle güzel ahlaklı, melek gibi insanların oluşturduğu toplumda güven, huzur, karşılıklı sevgi, saygı, yardımlaşma, doğruluk ve dürüstlük egemen olur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.