Hz. Muhammed bir insan olarak ne gibi özelliklere sahiptir?

Hz. Muhammed bir insan olarak ne gibi özelliklere sahiptir? Anlatınız. Hz. Muhammed (S.A.V) dendiğinde akla, ulaşılamaz, taklid edilemez, insan üstü bir varlık gibi anlaşılır. Bu tam anlamıyla doğru değildir O bize örnektir ve insani özellikleri her insan gibidir. Yer, içer bedeni ihtiyaçları vardır. Duygu düşünceleri de normal insan gibidir. Hz. Muhammed nefsini kontrol altında tutabilen, her anını Allah için yaşayan bizim için de güzel ahlak örneğidir.

Hz. Muhammed (S.A.V) hayatının her döneminde, 15 yaşında bir çoban kende, Medine İslam Devletinin başındayken, alçakgönüllüydü. Övülmekten hoşlanmazdı. Kişisel işlerini hep kendisi görür, kendi devesini kendi tımar ederdi.

Hz. Muhammed (S.A.V) lider kişiliğe sahip, yabancıların bile tarihte en etkin biri olarak görülen birisidir. Sahip olduğu zamanın devlet gücünü, kendi kişisel çıkarları için kullanmaması, en önemli özelliğidir.

Hz. Muhammed (S.A.V) zeki bir insandır. Zekası, vicdanı ve sağduyu ile dengelenmiş, ideal ve ender bir kişiliktir. Üstün zekası, kendi çıkar ve hevesi için bir kez dahi kullanmamaıştır.

Hz. Muhammed (S.A.V) insan olarak şefkatli, cömert, cesaretlidir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. olmamış be abi uzatmişsın ha uzatmışsın bence nefret edci okurken şiştim daha azı yokmuydu?

      1. bencede çok uzun tembellikle alakası yok.bu sadece küçük bir soru derste işlendi zaten…

  2. çok beğendim çok güzel ben yardimcikaynaklar.com her yerde face falan her yerde paylaşıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.