Omuriliğin görevleri nelerdir?

Omurilik; omurganın içinde bulunan yaklaşık 45cm boyunda olan bir yapıdır.

Omuriliğn 2 temel görevi vardır.

Uyartıları iletmek: Omurilik, beyinile çevresel sinir sistemi arasında bağlantı oluşturur.Beyinle vücudun diğer kısımları arasında bilgiyi iletir.

Refleks hareketlerini kontrol etmek: Reflekslerin çoğu omurilik tarafından kontrol edilr ve gerçekleşir.Bu yüzden omurilik, refleks merkezidir.Yutma, hapşırma, öksürme ve çiğneme gibi vücut içi refleksleri omurilik soğanı kontrol eder.

Burada şunu da unutmamalıyız ki omuriliğin çalışmasını beyin tarafından kontrol edilir.Yani beynimiz gerekli durumlarda refleks olarak yaptığımız hareketlerimizi baskılayabilir ya da yönlendirebilir.Örneğin beklemediğimiz bir anda elimizi hızla çekmemiz omurilik tarafından yapılır.Ama kan aldırırken şırıngadaki iğne canımızı acıtsa bile kolumuzu çekemeyiz.Çünkü beyin tarafından kontrol edilir.

Sonradan kazanılmış refleksler omurilik tarafından kontrol edilse bile beyin her zaman bilgilendirilir.

Çünkü sonradan kazanılmış refleksler beyin tarafından öğrenilmiş bazı davranışların sürekli yapılarak alışkanlık haline gelmesiyle bir süre sonra omurilikte kazanılmış  refleks oluşturur.Örneğin yürüme, yüzme, bisiklet sürme, limon görünce ağzımızın sulanması, dans etme , örgü örme

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.