Orgçu ve Besteci Cesar Franck Kimdir ve Başlıca Eserleri

Orgçu ve Besteci Cesar Franck Kimdir ve Başlıca Eserleri, Fransız orgçusu ve bestecisi (Liege, 1822-Paris, 1890). Wallon’lu eski bir ressam ailesinin çocuğu olan ve müzik öğrenimine Liege Konservatuvarı’nda başlayan Cesar Franck, sert ve otoriter bir kişi olan babasının gözetimi altında on bir yaşındayken Belçika’da piyano turnesine çıktı. 1835’te Paris’e gidip Anton Reicha’nın özel öğrencisi olarak çalışmaya başladı. Bir yıl sonra öğretmeni ölünce Konservatuvar’a girerek Leborne, Zimmermann ve Benoist’nın derslerini izledi. 1838’den 1841’e kadar, art arda piyano büyük ödülünü, füg ve org ödüllerini aldı; babası tarafından geri çağrılınca Roma ödülüne katılamadı.

Cesar Franck

Virtüöz olmaya zorlanmasına karşılık böyle bir şeye girişmedi ve 1844’te yeniden Paris’e yerleşti. Notre- Damede Lorette kilisesinin orgçuluğunu yaptı; aynı görevi Saint-jean-Saint-François kilisesinde de sürdürdükten sonra 1858’de Sainte-Clotilde kilisesine müzikbaşı oldu. Bir yıl sonra Cavaille-Coll’un kurduğu orgları çalarak açılış törenini yaptı. Öğrencisi olduğu Benoist’nın ölümü üstüne onun yerine atandı. Bu tarihten sonra kendini tam anlamıyla öğretime, org çalmaya ve beste yapmaya verdi.

Orgçuluğu ve Besteciliği

Alçakgönüllü, gösterişsiz, büyük bir çalışma gücüne sahip olan Franck, kendini bütünüyle sanatına adadı. Derinlemesine dinsel biriç dünyası bulunan bu orgçunun,şaşırtıcı bir doğaçtan beste yapma yeteneği vardı (bu özelliğinden öğrencilerinin yanı sıra, Liszt gibi ünlü müzikçiler de söz etmişlerdir). Besteci olarak araştırmalarını kromatizm alanında ve armoni sanatında yoğunlaştıran Cesar Franek’ta armoni, her zaman için zengin ve son derece ince ve etkili olmuştur. Franck, aynı zamanda çevrimsel biçimin ustasıdır; işlediği bu biçimde, farklı hareketler boyunca kullanılmış olan tema öğesi, birliğin ve bağdaşıklığın gerçekleşmesini sağlar. 1870’te Fransa’da ortaya çıkan yenileşme hareketinin ve XX. yy. başlarındaki müzikçilerin üstünde büyük etkisi vardır.

Cesar Franck Başlıca Eserleri

Başlıca yapıtları arasında şunlar sayılabilir: İncil’le ilgili bir parça olan Ruth; Rödemption. Les Beatitudes ve Rebecca oratoryoları; iki opera; Los Eolidtıs, La Chassaur maudit (Lanetli Avcı), Los Djinns (Cinler) adlı senfonik şiirler; piyano ve orkestra için senfonik çeşitlemeler; re minör bir senfoni; dört üçlü; piyano ve keman için bir sonat; bir beşli; bir dörtlü; piyano için Pralüd. Koral ve Füg; Prelüd, Arya ve Final; org için çeşitli parçalar, öldüğü yıl bir vasiyet gibi besteleyip bıraktığı Orgçu adlı derleme ve üç koral.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.