Oruç tutarken nelere dikkat edilmelidir?

Oruç tutarken nelere dikkat edilmelidir? Belirtiniz. Oruç tutan kimse, yemek ve içmek gibi orucu bozan davranışlarda bulunmamalıdır. Ancak oruç tutmaktan amaç sadece yememek ve içmemek değil, aynı zamanda kötü davranışları işlemekten de kaçınmaktır.

Peygamberimiz, oruçlunun kötülüklerden kaçınması gerektiğini belirtmiştir. Buna göre oruç tutan kimsenin yalan söylemek, dedi kodu yapmak, insanları üzmek gibi davranışlardan kaçınması gerekir.

Oruç tutan kişi, iradesine hakim olmalıdır. Çabuk sinirlenmemeli, başkalarını kırıcı davranışlarda bulunmamalıdır. Kendisine yapılabilecek hatalı davranışlar karşısında olgun davranmalı, özür dileyenin özrünü kabul etmelidir. Başkalarına karşı hatalı davrandığında da onlardan özür dilemelidir. Oruçlu iken gün boyunca ibadet ettiğinin bilincinde olmalıdır.

İftar vakti geldiğinde orucumuzu açarken Yüce Allah’a dua etmek güzel bir davranıştır. Peygamberimiz (S.A.V.) orucunu açarken dua etmiş ve bu davranışı Müslümanlara da öğütlemiştir. Her insan, iftarda istediği şekilde dua edebilir. Örneğin, “Allah’ım! Senin hoşnutluğun için oruç tuttum. Sana inandım. Sana güvendim. Senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Âmin.” diyebilir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.