Oruç nedir ve kimler oruç tutmakla sorumludur?

Oruç nedir ve kimler oruç tutmakla sorumludur? Açıklayınız. Oruç; yeme, içme ve yasaklanan şeylerden Allah’a ibadet amacıyla belli bir süre uzak durmaktır. Oruç, şafağın sökmesinden güneşin batmasına kadar geçen süre içinde tutulur.

Ramazan ayın da oruç tutmak, Yüce Allah tarafından emredilen bir ibadettir. Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de “Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı.” (Bakara suresi, 183. ayet.) buyurmaktadır. Peygamberimiz de orucun, İslam’ın şartlarından olduğunu belirtmiştir. Bundan dolayı dinimize göre sağlıklı ve ergenlik çağına gelmiş olan her Müslümanın ramazan ayında oruç tutması farzdır. Ancak dinimiz hastalara, yaşlılara, yolculara oruçta kolaylık tanımıştır. Bu kolaylık, Kur’an’da şöyle açıklanmakta dır:

“… Sizden her kim hasta yahut yolcu olursa (tutamadığı günler kadar) diğer günlerde kaza eder…”(Bakara suresi, 184. ayet.) Bu ayete göre oruç tutamayacak kadar hasta olanlar iyileşinceye, yolcu olanlar da yolculukları sona erinceye kadar oruç tutmayabilirler.

Tutamadıkları oruçlarını ramazan ayı dışında tutarlar. Buna kaza orucu denir.

Hamile veya çocuk emziren kadınlar da oruç tutmayabilirler. Bunlar, tutamadıkları oruçlarını ramazan ayı dışında tutarlar. Oruç tutamayacak kadar yaşlı olanlar ile iyileşmeleri mümkün olmayan hastalar oruç tutmazlar. Dinimiz böylesi kimseler için bazı kolaylıklar getirmiştir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.