Oruç tutan bir Müslüman nelere dikkat etmelidir?

Oruç tutan bir Müslüman nelere dikkat etmelidir? Açıklayınız.

Bizleri yaratan, yaşatan, hayatımızı sürdürmemiz için gerekli bütün nimetleri veren Yüce Allah’tır. Nefes nefes soluduğumuz hava da yudum yudum içtiğimiz su da Allah’ın verdiği bir nimettir. İşte bizler için böylesine değerli, böylesine hayati nimetler yaratan Allah’a ibadet etmek hepimiz için bir görevdir.

Yüce Allah’a kulluk yapmak, ona duyduğumuz sevgi, saygı ve minneti ifade etmek için yerine getirdiğimiz ibadetlerden biri oruçtur. Oruç; âlemlerin Rabb’i olan Allah’ın emrini yerine getirmek amacıyla tutulur. Her ibadette olduğu gibi oruç tutarken de dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Buna göre oruç tutan kişi her şeyden önce ibadet ettiğinin bilincinde olmalıdır. Güler yüzlü, anlayışlı ve hoşgörülü olmaya önem vermelidir.

Oruç tutan insan, dinimizin sakınılmasını istediği kötü huy ve davranışlardan her zamankinden daha fazla uzak durmalıdır. Yalan söylememeli, hile yapmamalı, kimseyi aldatmamalıdır. Kaba ve kırıcı olmamalı, çevresindeki insanlarla iyi ilişkiler kurmalıdır. Olumsuz davranışlardan kaçınmalı, güzel söz söylemeli, kibar olmalıdır. Çevresindeki insanlarla iyi geçinmeye, hoşgörülü olmaya özen göstermelidir.

Her an Allah’a ibadet ettiğinin bilincinde olmalıdır. Bu bilinç içerisinde, çevresindeki insanlarla dostça ve kardeşçe geçinerek ibadetini en güzel şekilde yerine getirmeye önem vermelidir.

Oruç ibadeti gün boyu aç ve susuz kalmayı gerektirir. Bu durum insanın gerginleşmesine neden olabilir. Ancak sağlığı elverişli her Müslüman zorlukları olsa da sabrederek oruç tutmakla yükümlüdür. Oruç, Müslümana nefsini terbiye etmeyi, isteklerine gem vurmayı, sabırlı ve kararlı olmayı öğretir. Sevgili Peygamberimiz bir hadisinde, “Oruç sabrın yarısıdır.”(Müslim, Siyam, 7.) buyurarak bu gerçeğe dikkat çekmiştir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.