Oruç ibadetinin kimlere farz olduğunu araştırınız.

Oruç ibadetinin kimlere farz olduğunu araştırınız.

İslam dininin temel esaslarından biri de oruçtur. Oruç; tan yerinin ağarmaya başlamasından güneş batıncaya kadar insanın yeme, içme ve bazı bedensel isteklerden uzak durmasıdır. Allah’ın hoşnutluğunu kazandıran bir ibadet olan oruç, insanlığın ilk zamanlarından itibaren yerine getirilmesi emredilen bir ibadettir.

Oruç; ergenlik çağına girmiş, akıllı ve sağlıklı Müslümanlara farzdır. İnsana iç disiplin kazandırmayı, insanı kötülüklerden sakındırmayı, Allah’ı yüceltmeyi amaçlayan bir ibadettir. Oruç tutan kimse kötülüklerden kaçınmaya, iyi ve güzel davranışlarda bulunmaya özen gösterir. Orucun en önemli yönlerinden biri de insanın
nefsini terbiye etmesidir.

İslam dini, insanları güçleri oranında sorumlu tutmuştur. İnsanların güçlerini aşan veya sıkıntıya yol açan durumlarda kolaylaştırıcı hükümler getirmiştir. Hamile ve bebekli kadınlar, sağlık durumu elverişli olmayanlar, yaşlılar, yolculuğa çıkanlar, oruç tutmakla sorumlu tutulmamıştır. Bu kişiler oruç tutabilecek duruma geldiklerinde tutamadıkları gün sayısınca oruç tutarlar. Buna kaza orucu denir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.