Hoşgörü ile ilgili 3 dakikada okunabilecek bir metin hazırlayınız.

“Hoşgörü” kavramıyla ilgili kelimeleri listeleyiniz. 3 dakikada okunabilecek bir metin hazırlayınız. Arkadaşlarınıza okuyunuz.

Bir kişinin okuyacağı kelime sayısı ortalama 3 dakika içinde 150 kelime civarındadır. Buna yönelik çalışmamız yaklaşık 200 kelimeden oluşacaktır.

Hoşgörü kavramıyla ilgili kelimeler; müsamaha, katlanma, tesamuh, tehammül, telorans, göz yumma, görmezden gelme.

Kendi görüş, inanç, yargı ve kültürünüze aykırı düşen başkalarına ait, görüş ve inançlara karşı sabırlı olma, tolerans göstemedir. Başkalarının da fikirlerine paylaşmasına izin vermede diyebiliriz. Tersi taassupluk, zorba ve hakaretle karşılık vermektir.

Hoşgörü karşımızdakini dinlemekle başlar, kabul etmek farklı dinlemek farklı şeylerdir. Karşı fikri kabul etme veya onaylamak zorunda değiliz ama o kişinin fikrini savunmasına hoşgörülü davranmalı, dinlemeliyiz ki karşılık saygı ve hoşgörü gelişsin.

Hoşgörülü olmak, olaylara, kişilere ve yargılara, önyargısız bakabilmektir. Bu haliyle bir eylem değil eylemsizliktir, kabul etmek veya etmemek değil olduğu görebilmektir. Hoşgörüsüzlük ise bir eylemi gerektirir, olumsuzluk ifade eder karşındakini dinlemez ön yargı vardır ve direk harekete geçer.

Osmanlı bu hoşgörüsünü dini inanç ve emirlerden almıştır. Çünkü İslam’da dine yöenlik bir zorlama yoktur, Gayrimüslim kendi gönlünden istemedikçe ona dini kabul etmesi için herhangi bir baskı yapılamaz. Hıristiyanlık ve Yahudilik diğer dinlere yaşam şansı tanımaz. Bu sebeple İslam hoşgörü dinidir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.