Fatih Sultan Mehmet’in kişilik özellikleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Fatih Sultan Mehmet’in yukarıdaki sözüne ve uygulamasına bakarak onun kişilik özellikleri hakkında neler söyleyebilirsiniz? Fatih Sultan Mehmet’in Farklı dinde ve ırkta olan insanlara hoşgörülü olduğunu, ülkesinde yaşayan herkese karşı adaletli olduğunu söyleyebiliriz. Fatih Sultan Mehmet Hoşgörülü ve adil diyebiliriz.

osmanlı hoşgörüsününden örnekler

Osmanlı tarihindeki sayısız hoşgörü örnekleri arasında, Fatih’in İstanbul’u fethettikten sonra yaptıklarının ayrı bir yeri vardır. Genç padişah, İstanbul’a girdikten sonra doğruca Ayasofya’ya gitti. Bizanslılar din adamlarıyla birlikte burada toplanmış, korku içinde bekliyorlardı. Padişahı gördüklerinde ağlayarak yere kapandılar. Fatih, onlara sakin olmalarını söyledikten sonra dinî liderlerine “Ayağa kalk!

Ben Sultan Mehmet, sana ve arkadaşlarına ve bütün halka söylüyorum ki bugünden itibaren artık ne hayatınız ve ne de hürriyetiniz konusunda benim gazabımdan korkmayınız.” dedi. Ardından da orada bulunanlara evlerine dönmelerini söyledi.

Fatih, fethi takip eden günlerde ileri gelen din adamlarından birini Rum Ortodoks patriği olarak tayin etti. Patriğe sadece Rumların değil, Osmanlı topraklarındaki tüm Ortodoks Hristiyanların dinî lideri ve milletbaşı olma yetkisi tanıdı. Ayrıca ona verdiği bir fermanla Ortodoks milletinin haklarını güvence altına aldı. Buna göre; Ortodoksların kiliseleri korunacak; evlenme, boşanma ve defin işleri kendi dinî geleneklerine göre yürütülecekti. Ayrıca ayinlerin yapılmasına, dinî günlerin kutlanmasına da
devam edilecekti.

Fatih bu hareketiyle yönetimi altına girecek Hristiyanlara her şeyin eskisi gibi devam edeceğini anlatmak istiyordu. Çünkü onun amacı, Osmanlı topraklarındaki tüm insanların korkmadan yaşayabilmesiydi.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.