Peygamberimize ilk vahiy nerede ve nasıl gelmiştir?

Hz. Muhammed kırk yaşına gelmişti. Hıra Mağarası’na daha sık gidiyordu. 610 yılının ramazan ayında, bir gün yine Hıra Mağarası’na çekilmiş, derin düşüncelere dalmıştı. Gün doğmak üzereydi. Gecenin sessizliğini bozan bir ses, “Ey Muhammed, sen Allah’ın peygamberisin, ben de Cebrail’im, okul” diye seslendi. Hz. Muhammed etrafına bakındı, kimse görünmüyordu. Bu ses, şimdiye kadar işitmediği bir sesti. Hz. Muhammed hem korkmuş hem de şaşırmıştı. Endişeli bir sesle,
“Ben okuma bilmem.”diye cevap verdi.
Cebrail tekrar: “Oku!”dedi.
Hz. Muhammed tekrar, “Ben okuma bilmem.”diye cevap verdi.
Cebrail üçüncü kez, “Oku”diye seslendi.
Hz. Muhammed bu kez, “Ben okuma bilmem, ne okuyayım?”dedi.
Bunun üzerine Cebrail, “Yaratan Rabb’inin adıyla oku! O insanı, bir aşılanmış yumurtadan yarattı. Oku! İnsana bilmediklerini belleten, kalemle (yazmayı) öğreten Rabb’in, en büyük kerem sahibidir.’’^ ) anlamındaki Alak suresinin ilk beş ayetini okudu. Hz. Muhammed onunla birlikte okunanları tekrarladı. Böylece Cebrail aracılığıyla Hz. Muhammed’e ilk vahiy iletilmiş ve peygamberlik görevi verilmiş oldu.

Hz. Muhammed, ilk vahiy geldikten sonra yaşadığı olayın etkisiyle heyecan ve korku içerisinde evine döndü. Eşi Hz. Hatice’ye “Beni örtün, beni örtün!..”dedi ve hemen yattı. Bir süre dinlendikten sonra başından geçenleri eşine anlattı. Onu dikkatle dinleyen Hz. Hatice, “Korkma! Allah seni hiçbir zaman utandırmaz. Sen, hep doğruyu söylersin. Emaneti gözetirsin. Akrabalarına yakın ilgi gösterirsin. Komşularına nazik ve şefkatli davranırsın. Fakirlere yardım elini uzatırsın. Gariplere evinin kapısını açıp onları misafir edersin. Uğradıkları felaket ve musibetlerde halka yardım etmekten geri durmazsın.”diyerek onu teselli etti.

Daha sonra Hz. Hatice onu, amcasının oğlu Varaka bin Nevfel’e götürdü. Varaka, Yahudilik ve Hristiyanlığı iyi bilir, Tevrat ve İncil’i okurdu. Hz. Muhammed’i dikkatlice dinledikten sonra, “Sana gelen, Musa Peygambere de gelen melek Cebrail’dir. Sen bu ümmetin peygamberi olacaksın… ”) dedi. Hz. Muhammed, bu konuşmadan sonra biraz olsun rahatlamıştı.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.