Peygamber vahiy İlahi kitap ve suhuf sözcüklerinin anlamları Nedir?

Peygamber vahiy İlahi kitap ve suhuf sözcüklerinin anlamları Nedir?

Peygamber Nedir?

Allah’ın emirlerini getirip insanlara yapacakları ve yapmayacakları şeyler hakkında ilahi buyruklarını bildiren kimse; Allah’ın elçisi, resul, nebi de denir.

İslami kaynaklarına göre ilk peygamber Hz. Adem (as) ile  son peygamber Hz. Muhammed (asm) arasında yüz yirmi dört bin peygamber gelmiştir. Kitabımız Kur`anı Kerim’de ise bunların yalnız yirmi beş tanesinin ismi geçmektedir. Bu peygamberler de şunlardır: Hz. Adem (as), Hz. İdris (as), Hz. Nuh (as), Hz. Sud (as), Hz. Salih (as), Hz. İbrahim (as), Hz Lût (as), Hz. İsmail (as), Hz. İshak (as), Hz. Yakup (as), Hz. Yusuf (as), Hz. Eyüp (as), Hz. Şuayip (as), Hz. Musa (as), Hz. Harun Zülfikil (as), Hz. Davut (as), hz. Süleyman (as), Hz. İlyas (as), Hz. Yunus (as), Hz. Zekeriya (as), Hz. Yahya (as), Hz. İsa (as), Hz. Muhammed (s.a.v.).

Vahiy Nedir?

Allah’ın emir ve yasaklarını doğrudan doğruya veya melek aracılığıyla peygamberlerine bildirmesidir Allah, kutsal kitapları vahiy kanalı ile indirmiştir.

İlahi kitap nedir?

Allah, insanlara doğru yol olan ilahi yolu göstermek maksadıyla peygamberleri aracılığıyla farklı zamanlarda vahiy indirmiştir Bu vahiyler kayıt altına alınarak kitap haline getirilmiştir Allah’ın emir ve yasaklarını içeren toplum yapısını düzenleyen bu kitaplara ilahi kitap denir Bu kitaplara kutsal, mukaddes ve semavi gibi isimlerle de anılır.

İlahi kitaplar; Allah’ın peygamberlerine gönderdiği vahyin yazılmasıyla oluşmuştur. Allah katından peygamberlere gelen vahiyler aracılığı ile insanlara gönderildiği için bu isim verilmiştir.

Suhuf nedir?

Allah’ın, Kuranda anılan dört kutsal kitaptan başka Vahiy meleği Cebrail aracılığıyla bazı peygamberlere gönderdiği emir ve buyruklar içeren sayfalara suhuf denir.
Adem Peygambere 10,
Şit Peygambere 50,
İdris Peygambere 30,
İbrahim Peygambere ise 10 suhuf gelmiştir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Çok Teşekürler Ödeve Yardımcı Oldunuz Hepnizin Emeğine Sağlık 🙂 tekrar teşekür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.