Hz. Muhammed’e ilk vahyin nerede ve ne zaman geldiğini araştırınız.

Hz. Muhammed’e ilk vahyin nerede ve ne zaman geldiğini araştırınız. Hz. Muhammed 610 yılının ramazan ayında, Hira Mağarası’nda iken vahiy meleği Cebrail kendisine göründü ve “Oku!” dedi. Hz. Muhammed, “Ben okuma bilmem.” dedi. Cebrail ikinci kez “Oku!” dedi. Peygamberimiz yine “Ben okuma bilmem.” diye cevap verdi. Cebrail üçüncü kez aynı istekte bulununca Hz. Muhammed, “Ne okuyayım?” diye sordu. Bunun üzerine Cebrail, Kur’an-ı Kerim’in Alak suresinin ilk beş ayetini ona okudu.

Hz. Muhammed, ilk vahiy geldikten sonra heyecan ve endişe içinde evine döndü. Yaşadıklarını eşi Hz. Hatice’ye anlattı. Hz. Hatice onu teselli etti ve ona şöyle dedi: “Sen her zaman cömert, iyilik sahibi, fakir ve muhtaçların yardımına koşan, misafirlerine ikramda bulunan birisin. Böyle bir kulunu Allah yalnız bırakır mı hiç?”

Hz. Hatice, daha sonra eşi Hz. Muhammed’i bilgin bir kişi ve yakın akrabası olan Varaka’ya götürdü. Varaka, Hz. Muhammed’i dinledikten sonra onun gönderilen son peygamber olduğunu anladı ve şöyle dedi: “Sen bu ümmetin peygamberi olacaksın. Sana gelen melek, Musa’ya gelen melektir. Kavmin seni yalanlayacak, eziyet edecek ve seni yurdundan çıkaracaktır. Keşke o günleri görsem de sana yardım edebilsem.”

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.