Hz. Muhammed’e ilk vahiy nasıl gelmiştir? Açıklayınız.

Hz. Muhammed’e ilk vahiy nasıl gelmiştir? Açıklayınız. Hazreti Muhammed (s.a.v.), düşünmek ve dua etmek için Mekke’ye beş kilometre uzaklıkta bulunan Nur Dağı’ndaki Hira Mağarası’na giderdi. Nur Dağı’nın zirvesinden Kâbe dâhil, Mekke’nin her tarafı görülürdü. Bir gün yine Hira’ya gitmişti. Geceyi dua ederek geçirmiş, iyice yorgun düşmüştü. Gün doğmak üzereyken o güne kadar hiç görmediği bir varlık beliriverdi karşısında. Bu, vahiy meleği Cebrail idi.Daha ne olduğunu anlamadan, Cebrail kendisine, “Oku!” diye seslendi. Hazreti Muhammed (s.a.v.) korku ve heyecandan titriyordu. Endişeli bir sesle “Ben okuma bilmem!” dedi.

Cebrail ona ikinci kez, “Oku!” dedi. O yine, “Ben okuma bilmem!” diye karşılık verdi. Üçüncü kez aynı buyruk tekrarlanınca Hz. Muhammed (s.a.v.),“Ne okuyayım?” dedi. Sonra Cebrail ona şu ayetleri öğretti:

“Yaratan Rabb’inin adıyla oku! O, insanı bir aşılanmış yumurtadan  yarattı.Oku! İnsana bilmediklerini belleten, kalemle (yazmayı) öğreten Rabb’in en büyük kerem sahibidir.

Hz. Muhammed korkmuştu. Ne olduğuna bir anlam veremiyordu. Mağaranın dışına çıktı. Evine, eşi Hatice’nin yanına gitmeliydi. Dağdan inerken bir anda, “Sen  Allah’ın peygamberisin, ben de Cebrail’im!” diye gür bir ses işitti. Ses, içeride duyduğunun aynısıydı ama daha gür geliyordu. Etrafına bakındı, sesin geldiği yönü kestirmeye çalıştı. Başını yukarı kaldırınca Cebrail’i gördü. Cebrail, bir daha, “Sen Allah’ın peygamberisin, ben de Cebrail’im!” dedi. Hz. Muhammed (s.a.v.), ne bir adım ileri ne de bir adım geri gidebiliyordu; donakalmıştı. Nefesinin daraldığını hissetti. Durup sakin bir biçimde tekrar bakmayı denedi. Cebrail, aynı yerde duruyor ve aynı sözleri tekrarlıyordu. Gözlerini ondan ayırmak, yüzünü başka tarafa çevirmek istedi. Ancak nereye baksa hep onu görüyordu.

Hz. Muhammed’e ilk vahiy 610 yılının Ramazan ayında 40 yaşında iken indi. İlk vahiy, Alak suresinin ilk beş ayetidir. Bu ayetler şu mesajları içermektedir:

a) Yüce Allah yaratıcıdır. İnsan da dâhil bütün varlıkları o yaratmıştır.
b) Yüce Allah cömerttir. O, evreni, insanın ihtiyacı olan her türlü nimetle donatmıştır.
c) İnsan okuyabilecek ve okuduklarını anlayabilecek bir donanımla yaratılmıştır.
d) İnsan için okumak ve bilgi edinmek çok önemlidir.
e) İnsan okumaya Allah’ın adıyla başlamalıdır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.