Peygamberimizin doğumu hakkında bilgi toplayarak arkadaşlarınızla paylaşınız.

Peygamberimizin doğumu hakkında bilgi toplayarak arkadaşlarınızla paylaşınız. Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) doğumu öncesinde adaletin olmadığı bir toplum yapısı vardı. İnsanlar, köleler ve hürler olarak ikiye ayrılırdı. Bunun yanında kadınlar hayat hakkı dışında birçok insani haktan mahrum olarak hayatlarını sürdürüyordu. Zayıf ve kimsesiz insanların sürekli ezilip haksızlığa uğradığı, bununla birlikte güçlü olanın daima haklı olduğu bir toplum yapısı vardı. Kız çocuğu olanlar bu durumu bir utanç vesilesi olarak görüyor, kızlarını belli bir yaşa gelince de diri diri toprağa gömüyordu. 

peygamberimizin doğduğu ev

Peygamberimiz’in (s.a.v.) soyu Hz. İbrahim’e (a.s.) kadar uzanmaktadır. Mekke’nin seçkin kabilelerinden Kureyş’e mensup olan Hz. Muhammed ’in (s.a.v.) annesi Âmine, babası ise Abdullah’tır. Âmine, Kureyş Kabilesi’nin Zühreoğlulları kolundan Vehb’in kızıdır. Abdullah ise Mekke’nin saygın insanlarından Abdulmuttalib’in oğludur. Abdullah aile geleneği olarak ticaretle uğraşıyor, bu sebeple zaman zaman seyahatlere çıkıyordu. Abdullah ticaret maksadıyla çıktığı bir Suriye yolculuğunun dönüşünde Medine’de hastalanarak vefat etmiştir. Peygamberimiz (s.a.v.), babasının vefatından birkaç ay sonra Mekke’de dünyaya gelmiştir. 20 Nisan 571 tarihinde dünyaya gelen bu mübarek bebeğin şerefine Abdulmuttalib büyük bir ziyafet vermiştir. Abdulmuttalib yetim olarak dünyaya gelen torununa “övülmüş” anlamına gelen Muhammed ismini vermiştir. Annesi de ona Ahmet adını vermiştir.

571 – Süt Anneye Verilişi: Araplarda yeni doğan çocukları bir müddet sütanneye vermek yaygın bir adetti. Bu sebeple çocuklar Mekke’ye göre hem daha serin bir ortamda büyüyor hem de Arapçayı daha iyi öğreniyorlardı. Peygamberimiz (s.a.v.) de Taif yakınlarında yaşayan, Hevazin Kabilesi’nden Halime adında bir kadına emanet edilmiştir. Halime’nin Abdullah, Ümeyse ve Şeyma adında üç çocuğu daha vardı. Peygamberimiz (s.a.v.) onlarla süt kardeşi olmuştur. Yaklaşık dört yaşına kadar Halime’nin yanında kalan Peygamber Efendimiz (s.a.v.) daha sonra annesi Âmine’nin yanına dönmüştür.

577 – Hz. Âmine’nin Vefatı: Peygamberimiz (s.a.v.) dört yaşından altı yaşına kadar annesi Âmine ile birlikte yaşamıştır. Altı yaşındayken Âmine akrabalarını ve babasının kabrini ziyaret etmek için Peygamberimiz’le (s.a.v.) birlikte Medine’ye gitmiş, orada bir ay kadar kalmışlardır. Mekke’ye dönüş yolunda Ebvâ köyüne geldiklerinde Âmine rahatsızlanarak vefat etmiştir. Yolculuk esnasında onlara eşlik eden dadısı Ümmü Eymen Peygamberimizi (s.a.v.) Mekke’ye getirerek dedesine teslim etmiştir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.