Peygamberimizin Kur’an-ı Kerim’i açıklayan sözlerine örnekler bularak

Peygamberimizin Kur’an-ı Kerim’i açıklayan sözlerine örnekler bularak sınıfınızda arkadaşlarınızla paylaşınız.

Kur’an-ı Kerim’de namazın kılınması, zekâtın verilmesi, gerekli şartları taşıyan Müslümanlara farz kılınmış olmasına rağmen namazın nasıl kılınacağı, zekâtın hangi mallardan ve ne oranda verileceği açıklanmamıştır. İnsanların birbirleriyle olan ilişkilerini düzenleyen kurallar genel hatlarıyla ve öz olarak belirtilmiş, bunların genişçe açıklaması ise Peygamberimize bırakılmıştır.

Peygamberimiz (S.A.V.) ibadetleri yaparak ve anlatarak Müslümanlara öğretmiştir. Örneğin, “Hac ile ilgili ibadetlerinizi benden öğrenin.” buyurmuş ve bu ibadeti yerine getirerek haccı öğretmiştir.

Oruç, sadaka gibi diğer ibadetlerle ilgili de ayrıntılı bilgiler vermiştir. İnsanlar arasındaki alışveriş, borçlanma, evlenme gibi bir takım ilişkileri düzenleyen hükümlerle ilgili açıklamalar yapmış, uygulamalarda bulunmuştur.

Hz. Muhammed (S.A.V.) Kur’an’ı açıklarken dinleyicilerin bilgi ve anlayış düzeylerini dikkate almış, ayetleri onların anlayabilecekleri şekilde izah etmiştir. Örneğin,“…Sabahın beyaz ipliği (aydınlığı) siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edilinceye kadar yiyin, için…”ayeti indirildiği zaman Müslümanlar, beyaz ipliğin siyah iplikten ayırt edilmesinden ne kastedildiğini tam olarak anlayamamışlardı.

Peygamberimiz onlara şu açıklamayı yapmıştır: “Onun biri (siyah iplik) gecenin karanlığı, diğeri (beyaz iplik) de gündüzün beyazlığıdır.”

Peygamberimiz (S.A.V), “İnanıp da imanlarına herhangi bir haksızlık bulaştırmayanlar varya, işte güven onlarındır ve onlar doğru yolu bulanlardır.” ayetindeki “haksızlık (zulüm)” kelimesiyle neyin anlatıldığını şu şekilde açıklamıştır:

Ayetteki “haksızlık (zulüm)” kelimesinden kastedilen, insanın kendisine veya başkasına yaptığı haksızlık değildir. (Bundan maksat) şirktir. Siz, Lokman’ın oğluna söylediği, “Yavrucuğum! Allah’a ortak koşma. Doğrusu şirk, büyük bir zulümdür…” sözünü işitmediniz mi?

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

    1. Çok komiksiniz arkadaşlar, bu arkadaşın benim yerimde gözü var sanırım. Benim adımı kullanarak yorum bırakıyor. Kendisine teşekkür ediyoruz.

    1. Eyüp kaçıncı sınıf olduğunu da söyler misiniz? Arkadaşlar bir şeyler sorarken niye detay vermekten kaçınıyoruz acaba…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.