Hz. Muhammed’in hangi özelliklerinden söz edilmektedir?

Hz. Muhammed, 571 yılında Arabistan Yarımadası’nda yer alan ve içinde Kâbe’nin bulunduğu Mekke kentinde dünyaya gelmiştir. Doğmadan önce babası Abdullah, altı yaşında ise annesi Amine ölmüştür. Hz. Muhammed dedesi Abdülmuttalip, daha sonra ise amcası Ebu Talip tarafından yetiştirilmiştir.

Hz. Muhammed, amcası Ebu Taliple birlikte ticaretle uğraşmış, onunla birlikte Suriye ve Yemen’e birçok kez yolculuk yapmıştır. Hz. Muhammed’in peygamber olmadan önce doğruluğu, dürüstlüğü ve güvenilirliği, Mekke’de takdir edilmiş, sorunların çözümünde onun hakemliğine güvenilmiştir.

Hz. Muhammed, Hz. Hatice’nin ticaret kervanlarını idare etmiş, daha sonra Hz. Hatice ile evlenmiştir. Hz. Muhammed 610, yılında 40 yaşında peygamber olmuştur. Mekke’deki Putperestlerin Müslümanlar üzerinde baskı ve zulümü artınca 622 yılında Mekke’den Medine’ye göç etmiştir. Burada ilk İslam devletini kurmuştur. Hz. Muhammed, 632 yılında vefat etmiştir.
Arkasında İslam dinine inanan ve sayıları yüz binleri aşan Müslüman topluluğu bırakmıştır.

Yukarıdaki metinde Hz. Muhammed’in hangi özelliklerinden söz edilmektedir?

Peygamberimiz dedesi ve amcası yanında yetim ve öksüz büyümüştür. Ticaretle uğraşmıştır.

Hz. Muhammed Peygamber olmadan önce de toplum içinde kendisine değer verilen, sözüne güvenilen, takdir edilen bir kişi idi. Toplum içindeki problemlere hakem olarak tayin ediliyordu.

En temel özelliği doğruluğu, dürüstlülüğü ve güvenirliliğidir. Muhammed-i Emin olarak anılmaktaydı. Güvenilir Muhammed, Kendisinden emin olunan Muhammed denmekteydi.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.