Piramit Nedir? Piramitlerin Tarihi ve Yapılışı Nasıldır?

Piramit Nedir? Piramitlerin Tarihi ve Yapılışı Nasıldır? Bu ve bundan sonraki konularımızda bulmaya çalıştığımız soru, Mısır piramitlerinin Sırrı nedir?

Dünyanın yedi harikasından biri olan ve günümüze yok olmadan gelen tek yapı mısır piramitlerinden Keops Piramitidir.

Piramit deyince akla mısır gelmektedir fakat piramide benzer yapılar sadece mısra özgü mısrda bulunmamakta dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunmaktdır. Sayıca en çok mısırda olduğundan dolayı piramitlerle mısır özdeşleşmiştir.

Dünyadaki Önemli Piramitleri sıralayacak olursak;

Keops Piramidi (145,75 metre), Mikerinos Piramidi(66,5 metre), Kefren Piramidi (143,56 metre), Sakkara Piramidi (63,17 metre), Maldum Snefru Piramidi (93,26 m), Dahahur Bent Piramidi (104,85 m), Dahahur Snefru P. (103,95 metre), Sakkara Pepi II P. (52,555 metre), Uxmal Tapınağı (Meksika), Teotehuacan (Meksika), Tiahuanaco (Bolivya),Dohan Tapınağı (Çin Halk Cumhuriyeti) gibi piramitleri sayabiliriz.

Piramit Nedir?
Kelime ve terim anlamına bakacak olursak, tabanı kare şeklinde olan ve dört bir yanından tepede tek bir noktada birleşen yapılara denir. Mühendislik açısından piramitler çok sağlam yapılardır.

Piramitlerin Tarihi
Piramitlerin yapım amacı firavunun mumya cesedini ve firavunun hazinelerini ve dönemin eşsiz tarihi eserlerini saklamaktır. Fakat bu güne kadar hiç bir piramidin içinde ne mumya ne de hazineye ulaşalamamıştır.

Sakkaya dünyanın ilk inşa edilen piramidi olarak bilinmekete M.Ö. 2620 yılında tamamlanmıştır. Piramitlerin ilk örnekleri basamaklı bir yapıdadır bir çoğu yapım aşamasında bile yıkılmış ve tamamlanamamıştır. İlk örnek olan Meidum piramidi M.Ö. 2570 Yılında 8. basmakta yapılmak istenirken piramit yıkılmıştır. Daha sonraki yıllar piramiti yapanlar bu yıkımlardan ders çıkararak daha yüksek ve görkemli piramitler yapmak için tabanın mümkün olduğunca geniş tutmak gerektiğini kenarlarının geometik eşkanrlardan oluşmasının şart olduğunu düşünmüşlerdir. Dahahur bölgesinde Bu bölge nil nehri yakınlarında bulunmaktadır.

M.Ö. 2570 yılında Bent piramidi yapımına başlanmış, Piramit 3/2 lik bölümü tamamlanınca daha önceki kötü örnekler baz alınarak eğim açısı düşürülmüş hemde daha yüksek ve görkemli bir yapıya sahip olmıuştur bu piramit. Bu tarihten sonra yapılan piramitlerin hepsinde bu yöntem kullanılmış ve başarılı da olunmuştur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.