Refik Fersan Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Refik Fersan Kimdir? Hayatı ve Eserleri, Türk bestecisi (İstanbul, 1893- îstanbul, 1965).

Küçük yaşta Cemil Bey’den tambur, dönemin ileri gelen öbür müzikçilerinden de müzik kuramı ve repertuvar dersleri alan Refik Fersan, Galatasaray Sultanisini bitirdiğinde, tambur çalmayı öğrenmiş olmasının yanı sıra, üstün bir teknik ve müzikselliğe de ulaşmıştı. 1917’de tambur öğretmeni olarak Darülelhan’a (günümüzdeki İstanbul Belediye Konservatuvarı), iki yıl sonra da tamburi olarak Mızıkayı Hümayuna girdi. Cumhuriyet kurulunca, Riyaseticumhur İncesaz Heyeti şefi olarak Ankara’ya yerleşti; 1927’de bu görevinden ayrılıp İstanbul’a döndü.

Refik FERSAN

Refik FERSAN

Ankara ve İstanbul radyolarında, İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi İcra Heyeti’nde tambur sanatçısı, Konservatuvar’da tambur öğretmeni, Tasnif Heyeti üyesi ve başkanı olarak çalışan, sözlü, sözsüz, dinsel ve dindışı, aşağı yukarı bütün formlarda toplam 400’u aşkın beste yapan Refik Fersan, 141 yapıtını yayımlamış, klasik ve romantik dönemin büyük bestecilerinin melodik kurgu anlayışını, Cemil Bey’inkiyle birleştirerek duygulu, akıcı, özgün bir müzik diline ulaşmış; bazı yapıtlarında halk müziği motiflerine yaslanmıştır. Gerek insan sesi için gerek çalgı için bestelerinde, teksesliliğin olanaklarını zorlamış, ama atıımı, kendinden sonrakilere yeni bir ufuk olmaktan çok, kişisel bir başarı olarak kalmıştır. (zavil zeybek); Bekliyorum Günlerdir Gelmiyorsun Sen A Güzel (uşşak şarkı); Rüzgâr Uyumuş Ay Dalıyor Her Taraf Issız (acemkürdı şarkı); Gözlerin Mavi Mine (kürdilihicazkâr zeybek).

Başlıca Eserleri

Musahabet-i Musikiye (rast medhal); Hicaz Peşrevi; Sultaniyegâh Peşrevi; Nihavend Peşrevi; Şedaraban Peşrevi; Nihavend Sazsemaisi; Acemaşiran Sazsemaisi; Hüzzam Sazsemaisi; Nikriz Sazsemaisi; Nikriz Sirto; Sultaniyegâh Sirto; Bir Neşe Yarat Hasta Gönül Sen De Biraz Gül (mahur şarkı); Ver Saki Tazelendi Derdim Bu Gece (mahur şarkı); Kirpiğine Sürme Çek Kına Yak Parmağına

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.