Seri ve Paralel Bağlama Nedir?

Elinizde birden fazla ampul olduğunu düşününüz. Bu ampulleri birbirine bağlayarak ampullerin en parlak ışığı vermesini nasıl sağlarsınız?

Seri ve Paralel Bağlama

Devre elemanlarının tek bir kol üzerinde birinin + ucu diğerinin – ucuna bağlanması ile oluşturulan bağlama şekline seri bağlama adı verilmektedir. Yandaki fotoğrafta seri bağlı ampulleri gösteren bir devre görülmektedir.

seri bağla devre şeması

Ampullerden birinin çıkış ucundan diğer ampulün giriş ucuna bağlanması ile seri bağlı ampuller oluşturulur. Seri bağlı ampullerden oluşan düzenekte ampuller özdeş ise hepsi aynı parlaklıkta ışık verir. Çünkü seri bağlı devrelerde devre elemanlarının üzerinden geçen elektrik akımı değeri sabittir.

Seri bağlı ampullerden herhangi biri devreden çıkarıldığında diğer ampuller de söner. Bu da seri bağlı devreden geçen elektrik akımının ortak olduğunu gösterir.

Ampullerin birer uçları bir noktada, diğer uçların da bir noktada birleştirilmesi ile oluşturulan bağlama, paralel bağlama olarak adlandırılır.

paralel bağlı devre

Paralel bağlı bir devrede ampuller özdeş ise hepsi aynı parlaklıkta ışık verir. Devredeki ampullerden herhangi biri çıkarılırsa diğer ampuller ışık vermeye devam eder.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.