Uzun yıllardır sigara içen bir insanın organları olduğumuzu düşünelim

Uzun yıllardır sigara içen bir insanın organları olduğumuzu düşünelim. Aşağıdaki noktalı yerlere üç ayrı organın dilinden, sigaranın bu organlara verdiği zararları anlatan üç mektup yazalım (Her mektupta, ayrı bir organın yakınmaları dile getirilecektir.).

sigarada 4000 civarında zehir var

Akciğer ve Bronşlar

Bana verdiğin zararı, daha nasıl anlatayım bilmiyorum. Sigara içmekle, içinde 4000 adet farklı zehiri bana ve bronşlara gönderiyorsun. Bundan ne kadar rahatsız olduğumu sürekli öksürerek, sana bildiriyorum ama sen hala sigara içmeye devam ediyorsun. Bu şekilde sigara içmeye devam edersen, kanser olmama sebep olucan, bu hastalık benim de senin de sonun olacaktır.

Gırtlak Kanseri

Sen sigara içtiğin için, benim kansere yakalanmam, içmeyenlere göre, 30 kat daha fazla olup, sonunda beni ameliyatla alırlar, hemen ölmesen de, insanlarla konuşamaz çok büyük zorluklar çekersin. Bir an önce bu sigarayı bırak sen de rahat et, ben de rahat edeyim

Kalp ve Damarlar

Sigara içerek bize verdiğin zararlar tek kelime ile yıkıcıdır. Sigarada bulunan nikotin kan basıncını yükseltir ve kanın daha çok pıhtılaşmasına sebep olur. Bu hızlı pıhtılaşma, bizde büyük rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir. Kan dolaşımına verdiğin zararlar felç, parmaklarda kangren ve iktidarsızlıktır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.