Meslek sahibinin toplumun ahlaki değerleriyle uyumlu olması gerekli midir?

Bir meslek sahibinin içinde yaşadığı toplumun ahlaki değerleriyle uyumlu olması gerekli midir? Neden? Meslek sahibi, içinde bulunduğu toplumun ahlaki ve yasal kurallarına uymalıdır. İçinde bulunduğu, mesleği ile ilgili teşkilatın kural ve kaidelerini yerine getirmesi gerekir. Osmanlıda bunun adı lonca teşkilatıdır.

Meslek teşkilatları, o meslek ile ilgili kalite ve standartları belirlemekte, o mesleği yapanlar arasında, bir düzen ve intizam sağlamaya çalışmaktadır. Meslek sahibinin ilk önce öğrenmesi gereken, o meslek ile ilgili kalite ve standartlardır. Ürünleri ile ilgili şikayet gelmemesi için. Lonca teşkilatında bu çok önemli olup, çarığı dama atılan esnaf bir daha o işi yapamıyordu. Bu uygulamanın çok caydırıcı bir etkisi vardı. 

Meslek sahibi, toplumun ahlaki değerlerini de gözetmeli, uygunsuz davranış ve hareketler sergilememelidir. Müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz. Atasözünden de anlaşılacağı gibi, o mesleği icra edebilmek için, toplumun adet ve geleneklerine riayet etmeli mesleki kurallara da uymalıdır.

 

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.