Tarih şeridinde yer alan kurumlardan hangileri, hangi adlarla varlıklarını sürdürmektedir?

Tarih şeridinde yer alan kurumlardan hangileri, hangi adlarla varlıklarını sürdürmektedir? XVII. yüzyıldan itibaren Avrupa devletleri karşısında gerilemeye başlayan Osmanlı Devleti, Avrupa’yı örnek alarak bir takım ıslahatlar gerçekleştirdi. Çeşitli kurumlar açarak ülkenin ilerlemesi sağlanmaya çalışıldı. Bu kurumlar bazı değişikliklerle günümüzde de yaşamaya devam etmektedir. Aşağıdaki tarih şeridinden gösterilen kurumlardan günümüzde de devam edenler.

Osmanlı açılan kurumlar tarih şeridi

Posta nezareti, ilk kurulduğunda bakanlık statüsünde kuruldu, günümüzde PTT olarak varlığını sürdürmektedir. Şirketihayriye, devletleştirilerek Türkiye Denizcilik İşletmeleri adını almıştır. Telgraf, PTT bünyesinde olup, günümüz iletişim geliştiği için telgraf kullanımdan doğal yoldan kalkmış, yerine fax ve çok daha özellikli olan internet almıştır. İzmir aydın demir yolu, günümüzde Devlet Demir Yolları adı ile faaliyet göstermektedir. Ziraat bankası bu adla her yerde görmek mümkündür.

Bir müzeniz olsa bu yeniliklerden hangilerini sergilerdiniz?

Bir müzem olsa, araştırır bu yeniliklerden hepsinden birer parça sergilemek isterim. Örneğin ilk pulu, matbaada ilk basılan kitabı, ilk kullanılan matbaayı v.s. bunlarla ilgili bulabildiğim herşeyi sergilemek isterim.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.