Elektriğin kullanılmasından sonra hangi teknolojik ürünler icat edilmiştir?

Elektriğin kullanılmasından sonra hangi teknolojik ürünler icat edilmiştir? Üç örnek veriniz. İnsanlık uygarlık tarihinde, teknoloji gelişimi bakımından elektrikten önce ve elektrikten sonra diye ikiye ayırmak mümkündür. Günümüzde kullandığımız makinelerin hemen hemen hepsinde elektrikten faydalanılır. Sadece basit makinelerde elektriktik daha az kullanılabilir. Soruda 3 örnek istenmesine rağmen biz örnekleri çoğaltacağız, siz beğendiğiniz 3 tanesini kullanabiirsiniz.

Elektrikten sonra bulunan icatlar

– 1876 yılında Graham Bell tarafından telefon icat edildi. Graham Bell bu icadında elektrik titreşimlerini sese dönüştürmüştür. Bu çok önemli bir buluştur. Günümüzde de iletişimin temellerini (internetle çok çeşitlenmiş olmasına rağmen) hala telefon oluşturmaktadır.

– 1877 Thomas Alva Edison gramafonu bulmuştur. Ses kaydedilip yeniden dinlenebilir, hale gelmiştir. Müzik sektörünün temeli budur.

– 1879 yılında Edison tarafından flamanlı akkor lamba bulunmuştur. Bu buluş önemli buluşlardan bir tanesidir. Geceleri daha önce gaz yağı, mum, kandil gibi şeylerle aydınlatılmaya çalışılırken, bundan sonra elektrikle sokaklar dahi aydınlatılmaya başlanmıştır.

– 1881 yılında ilk tranway siemens tarafından yapıldı. Elektrik taşımacılıkta kullanılmaya başlanmıştır.

– 1888 yılında Heinrich Hertz tarafından radyo dalgaları keşfedildi.

– 1892 yılında Marcolini sinyalleri uzun mesafeye taşıyarak, telsiz telgraf patentini almıştır.

– 1897 yılında, Nicola Tesla radyoyu bulmuştur.

– W. Carrier tarafından elektrikli klima bulundu.

– 1913 yılında A. Goss tarafından elektrikli buzdolabı icat edildi.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.