Tasarladığınız ürünle ilgili bir afiş veya broşür hazırlayınız

Tasarladığınız ürünle ilgili bir afiş veya broşür hazırlayınız. Arkadaşlarınızla birlikte hangi ürünü tasarladınız? Bu ürünü tercih etmenizin nedeni neydi? Bu ürünle ilgili pazarlama projeleriniz nelerdir? Bir grup sınıf arkadaşımla bir araya gelerek oyuncaklarımız hakkında düşündük. Aldığımız oyuncakların çoğu çabucak bozuluyor ya da kınlıyor.

tasarlanan ürün çalışması

Renkleri, boyutları, çok da bizim isteğimize göre değil. Birçoğu yaş seviyemize ve ilgilerimize uygunluk göstermiyor. Bazıları da eğitici ve yenilikçi değil. Bu durumda arkadaşlarımla ne yapabileceğimizi konuşmaya başladık. Öncelikle oynamak istediğimiz oyuncakların özelliklerini bilmemiz gerekiyordu.

oyuncak tasarlama

Biz de tüm sınıf arkadaşlarımıza, “Oyuncaklarınızın hangi özellikleri taşımasını istersiniz?” sorusunu yönelttik ve onların yanıtlarını defterimize kaydettik.

pet-şişeden-oyuncak-yapımı

Bir hayli ilginç özellikler çıkmıştı ortaya. Oyuncak üretimi konusunda bir şeyler yapmalıydık.

kalem-yapimi

“Çocuk olan da oyuncaklarla oynayan da biziz. Yaşımıza, ilgimize, zevkimize uygun oyuncaklarla oynamak bizim hakkımız.” diye düşündük. ‘

ekolojik-oyuncak

Derken oyuncaklarımızın özellikleri konusunu bir proje olarak ele alıp işlemeye başladık.

evde-yumurta-kolisinden-helikopter-yapimi-yumurta-kutusundan-oyuncak-helikopter

Projemizin adını “Oyuncakları En iyi Çocuklar Tasarlar” koyduk.

tasarım oyuncak yapımı

Bu başlığı içeren afişler hazırlayarak bunları okulumuzun uygun yerlerine astık.

oyuncak tasarımları

Arkadaşlarımızdan da yardım alarak oyuncaklarda istediğimiz tür, şekil ve özellikleri tasarladık. Bir iki yeni oyuncak tasarlayan arkadaşlarımız bile oldu.

Tüm bunları önce bir gazetenin çocuk sayfasına, sonra da oyuncak üreticisi kuruluşlara gönderdik. Oyuncaklarla ilgili yazımız gazetede yayımlanınca Türkiye’nin her yerinden birçok arkadaşımızın da oyuncaklarda istedikleri özellikleri yazıp gazeteye gönderdiklerini öğrendik. Bir oyuncak firmasının yetkilisi, okulumuza gelerek bizim grubumuzla görüştü. Çocukların oynayacakları oyuncakları kendilerinin tasarlaması düşüncesini çok dikkat çekici bulduğunu söyledi. Bizi hafta sonları oyuncak şirketinin araştırma – geliştirme bölümündeki  çalışmalara katılmaya davet etti. Biz de bu çalışmalara katılarak birçok arkadaşımızın oyuncaklar konusundaki görüş ve tasarısını sunduk. Bir süre sonra yeni nesil oyuncaklar elimizdeydi. İş birliği içerisinde başladığımız küçük, bir düşünce yolculuğu, bizi oyuncak üretimine katkı sağlamaya kadar getirdi.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.