Katı sıvı ve gazların sıkıştırılabilir özelliklerini karşılaştırınız.

Katı maddeler sıkıştırılamaz. Çünkü maddelerini oluşturan moleküller düzenli ve aralarında bir boşluk bulunmayacak şekilde yerleşmiştir. Akışkan değiller ve belirli bir şekilleri bulunmaktadır. Bazı katı maddeler esnektir, küçük taneli katılar içine doldukları kabın şeklini de alabilirler. Ama asla sıvı yardımı olmadan içinde bulundukları kabı dolduramazlar. Sıvı olmasa bile boşluklarında gaz bulunmaktadır.

Sıvı maddelerini meydana getiren moleküller arasındaki boşuluklar çok küçüktür. Sıkıştırılamazlar yada çok az sıkıştırılırlar. Sıkıştırılamaz olarak bilinirler. Sıvılar içinde bulundukları kabın şeklini alırlar herhangi bir şekilleri yoktur. Akışkan maddelerdir. Sıvıların kütlesi ve hacimleri vardır.

Gazları meydana getiren moleküller arasında çok büyük boşluklar bulunmaktadır. Katı ve sıvılara göre çok rahat bir şekilde sıkıştırılabilir.Sıvılar gibi belirli bir şekilleri bulunmaz. İçinde bulıundukları cismin şeklini alırlar. Genleşme olayı da en fazla gazlarda görülmektedir. 

Gazların sıvı ve katilara oranla daha fazla sıkıştırılabilmesinin nedeni nedir?

Gazları oluşturan molekülleri arasında olan boşluklar sebebiyle sıvı ve katılara göre çok daha kolay ve çok daha fazla sıkışabilmektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.