Kesici ve delici aletler neden sivri uçlu yapılır?

Kesici ve delici aletler neden sivri uçlu yapılır? Kesmek için veya delmek için karşı cisme basınç uygulanmaktadır. Karşı cisme temas eden yüzey ne kadar küçük olursa, uygulanan basınç o kadar artacak ve delme yada kesme gerçekleşecektir.

çiviler neden sivri uçludur

Bir karton parçası üzerinde delik açmanız gerekse, bunun için ucu açılmamış kurşun kalem, ucu açılmış kurşun kalem, demir parçası, raptiye ve çividen, raptiye, çivi ve ucu açılmış kurşun kalem daha uygun olur.

Katılar, oturdukları yüzeye ağırlıklarından dolayı basınç uygular. Katıların basıncı, cismin ağırlığına ve yere dayanma yüzeyinin büyüklüğüne göre değişir. Ağırlığı fazla olan cisimlerin yere uyguladıkları basınç da fazladır. Cismin yere dayanma yüzeyinin alanı büyükse basınç azdır. Yüzey alanı küçüldükçe basınç artar. Yüzey alanı küçük cisimlerin kumda daha fazla batması, basıncın fazla olmasından kaynaklanır.

Katılarda karşılıklı yüzeylerin farklı olması durumunda basınç değişir. Çivi ve vida gibi malzemelerin bir ucu geniş, diğer ucu sivri yapılarak basıncın değiştirilmesi sağlanır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.