Teknolojide sıvıların ve gazların kaldırma kuvvetinden nerelerde yararlanılır?

Teknolojide sıvıların ve gazların kaldırma kuvvetinden nerelerde yararlanılır? Sıvılar ve gazların kuvvetinin günlük yaşamda ve teknolojide pek çok kullanım alanı vardır. Örneğin balıkçıların kullandıkları tekneler suyun kaldırma kuvvetinden yararlanılarak yapılmıştır. Aynı şekilde gemiler de suyun kaldırma kuvvetinden yararlanılarak geliştirilmiş araçlardır.

jet ski suyun üstünde nasıl durur

Gemiler ülkeler hatta kıtalar arası yük ve insan taşımacılığında kullanılarak ticaretin ve turizmin gelişmesi sağlanır.

Savunma alanında kullanılan savaş gemileri ve denizaltılar da ülkelerin güvenliğini sağlama açısından büyük öneme sahiptir.

Suyun kaldırma kuvvetinden yararlanılarak yapılan pek çok spor vardır. Bunların dışında rafting gelir. Ayrıca jet-ski, sörf, yelkenli, su kayağı gibi su sporları da pek çok turistin ülkemize olan ilgisini artırmaktadır.

Gazların kaldırma kuvvetinden faydalanılarak pek çok hava aracı geliştirilmiştir. Günümüzde hava taşımacılığında hızlı ve güvenli olması bakımından önemlidir. İnsanların uçaklarla çok kısa sürelerde büyük mesafeler katetmesi ulaşım, ticaret ve haberleşme alanlarında büyük kolaylıklar sağlamıştır.

Zeplinler, meteoroloji balonları ve sıcak hava balonları gazların kaldırma kuvveti prensibine dayanan araçlara örnektir. Zeplinler reklamcılıkta, ticari amaçlı bazı gezilerde ve araştırmalarda kullanılır.

Teknolojide sıvıların ve gazların kaldırma kuvvetinden yararlanma ile ilgili daha önce yazdığımız bu konudan da faydalanabilirsiniz. http://www.yardimcikaynaklar.com/teknolojide-sivilarin-ve-gazlarin-kaldirma-kuvvetinden-nasil-yararlanildigini/

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.