Türk Dilini Korumanın Önemi Nedir?

Türk Dilini Korumanın Önemi Nedir? Dilimiz Milletimiz için çok önemli yere sahiptir. Dilimize millet birliğini ve bütünlüğünü korumak için sahip çıkmalı ve korumalıyız. Türkçeye baktığımız da, dünyanın en geniş coğrafi alanına yayılmış, en eski ve zengin bir dil olma özelliği elde etmiştir.

Dil sorunlarından baktığımızda en tehlikeli ve en önemlisi olan, yabancı dillerden sözcüklerin dilimize girip yerleşmesidir.

Türk Dilimize yabancı kelime girmesi 16. yüzyıl da Farsça ve Arapça kelimelerin kullanımının artmasıyla başlamış, 17. yüzyılda  ise Fransızca da bu diller arasına eklenmiştir. Bu şekilde Türkçenin kullanım alanı daralmıştır. Günümüzde dilimiz  kirlenmeye devam etmektedir.

Türkçe bu gün İngilizcenin etkisi altındadır. Batı ile ilişkilerin artması, Türkiye de yabancı dille eğitim-öğretim de İngilizcenin gündenmde tutulması ve bu dilin “dünya dili” olarak tanıtılması. Günümüzde teknolojinin artması ve yabancı ülkelerden giren teknolojik aletler, Türkiye’de karşılık kelime üretilmeden, teknolojiyi üreten ülkenin dili ile girmesi dilimizde yabancı kelimelerin yaygınlaşmasına sebep olmaktadır.

Türk Dil Kurumu, ”yabancı kelimelere karşılıklar” adlı kitabı ile bu mücadelesini sürdürmekte, Türkçe karşılıklar üreterek yabancı kelimelerin Türkçe içerisinde yaygınlaşmasını önlemeye çalışmaktadır.

Türkçesi varken neden gereksiz yere yabancı kelime kullanalım ki? örneğin: günlük yaşamda “ortak” yerine “kolektif”, “merkez” yerine , “center”, “kışkırtma” yerine “provokasyon” “saldırgan” yerine “agresif” sözcüklerin yaygın olarak kullanılması bu soruna en iyi örneklerdendir.

Medya da, sokak cadde isimlerinde, mağaza adlarında birçok yabancı sözcük ve kullanımı yaygınlaşmıştır. En kötüsü günlük kullandığımız dilde bile bu kelimeleri görmek mümkün.

Bu bozulma günlük tepkilerimize kadar sıçramış, şaşma ya da hayretlerimizi “woow!” diyerek söylüyoruz. Alışverişi ifade etmek için “shop-center”  diyoruz, yorulduğumuzda “nescafe”  içiyoruz. Evimize gidiyoruz “TV” yi açıyoruz “video klip”  izliyoruz.  bu cümlelerde olduğu gibi özenti ile veya farkında olmadan yabancı sözcükler dilimize girmekte ve gün geçtikçe dilimizdeki yabancı sözcüklerin sayısı ve oranı da artmaktadır.

Dünyada ortalama her yıl 24 dilin yok olduğunu belirtilmektedir. Güzel dilimiz Türkçemizinde bu diller arasında yer almasını istemiyorsak yozlaşma ve yabancılaşma gibi tehlikelerin farkında olup dilimize sahip çıkmalıyız.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

    1. Neresini beğenmedin anlamadım. Beğenmediğin noktayı da söylersen daha iyi olmaz mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.