Toprağın insan hayatında oynadığı en önemli rol sizce nedir?

Toprağın insan hayatında oynadığı en önemli rol sizce nedir? Örnek veriniz. Toprak bütün canlılar olduğu gbi insan hayatında da çok önemli bir yere sahiptir. Toprağı önemsemek için toprakla uğraşan bir çiftçi olmak gerekmiyor. Şehirde yaşayan hiç toprak görmeyen bir kişi olsak bile hayatın en önemli unsuru topraktır. Market aldığımız gıdaların, toprak olmasa hiçbirinin alamaz beslenemezdik.

toprağın önemi

Toprağın hayatımızda oynadığı en önemli rol, bize yaşamamız için gıda sağlamasıdır. Toprak bir ekosistemin parçası olarak, üzerinde yaşayan canlıları besler ve korur.

Gözümüze toprak bütün dünyayı kaplayan çok büyük ve geniş görünse de, aslında toprak, gezegenimizi kaplayan, ince bir tabakadır. Bu tabakaya iyi bakmalı ve onu iyi korumalıyız.

Son yüzyıl boyunca insan faaliyetleri sonucu, toprak yapısında oldukça bozulma yaşanmıştır. Toprak eskiden gücün kaynağı olurken günümüzde şehirlerle birlikte, gücü azalmış ve önemi daha da artmasına rağmeni insanların verdiği önem azalmıştır. Halbuki insan nüfusu hızla artarken toprak miktarı o hızda azalmaktadır. İnsanların beslenmesi ve gıda ihtiyacının karşılanması için toprak çok önemsenmeli, toprak olmazsa hayat olmaz bilinci kazanılmalıdır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. çok teşekkür ederim çok yardımcı oldu ama ♥♥♥

    yazımda bazı hatalar var bunları lütfen düzeltin:)(:

    ŞEBSEL♥SELFUR SELİN ŞEKERCİ FURKAN ANDIÇ

    1. Gül kontrol ettim ama yazım hataları göremedim. Yazarsen hangileri olduklarını derhal düzeltirim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.