Sizce, Türk Kızılayının insan yaşamındaki yeri nedir?

Sizce, Türk Kızılayının insan yaşamındaki yeri nedir? Yardım etmek insanların duygularını ve moralini düzeltir. Kızılay yardım kuruluşu olduğu için insanların ona bağışlarda bulunması, toplumsal sosyal tatmin sağlar. Katkıda bulunma duygularını geliştirir. Toplum oluşturan bireyler arasında, barış birlik ve beraberlik oluşturur. Kızılay olmasaydı, insanların tek tek yapacağı yardımlar yeterli olmayacak, büyük organizasyon problemi yaşanacak belki de, bir mahalleye yardım maddeleri yığılırken bir mahalleye hiç ulaşmamış olacaktı. Felaket anında yardımların ihtiyaç sahiplerine dengeli, düzenli ve devamlı dağılmasını sağlar.

Kızılay felakete uğrayanlar arasında, din, dil, soy ayrımı yapmadan yardıma koşar. Kızılay, deprem, savaş, yangın, sel baskını, salgın hastalık gibi felaket anında bu felaketlerden zarar görenlere çadır, battaniye, yiyecek, giyecek dağıtarak yardım eder. Felaketlerde ve savaşta yaralı olanlar için geçici hastaneler kurar. Kan ve ilaç yardımı yapar.

Kızılay salgın hastalık olduğunda, hastalara yardım eder. İhtiyaç olduğunda aşevi açar, yoksul, düşkün kimsesizlerin beslenmelerini sağlar.

Bir yerde deprem veya başkaca bir felaket olduğunda, Kızılay hemen harekete geçer, depolarında hazır olan maddelerden bu bölgelere ulaştırır ve dağıtımını yapar.

Kızılay bu faaliyetleri topladığı nakdi veya ayni yardımlarla karşılar. Normal zamanlarda Kızılaya yaptığımız bağışlar zor durumda bize veya yardıma gereksinim duyanlara en zor anında bir yardım eli olarak geri döner.

Kızılay sağlık merkezleri kurarak, halktan kan bağışlarını toplar, ihtiyacı olanlara bu kanları ulaştırır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.