Türkiye’nin Dünya üzerindeki yerinin önemini belirtiniz

Türkiye üç büyük kıtanın; Afrika, Avrupa ve Asya’nın birleştiği bir birine en yakın olduğu yerdedir. Çok önemli bir bölgede bulunmaktadır. Dünyaca öneme sahip tarihte de hep tartışma konusu olmuş boğazlar ülkemiz sınırları içindedir. Karadeniz’in deniz üzerinden dünya okyanus ve denizleri ile deniz bağlantısını sağlayan tek denizyolu boğazlardır. Bu durum da Türkiye’ye strateji kazandırmaktadır. Boğazlar aynı zamanda balıkçılık, ticaret, turizm alanı olması bakımından da önemlidir.

Avrupa ülkeleri gelişmiş ve zenginleşmiş ülkelerdir. Asya ülkeleri yeraltı ve yerüstü zenginlikleri bakımından zengin ama gelişmişlik bakımından geri kalmış ülkelerdir. Türkiye bu zenginliklerin transferi için köprü konumundadır. Hızla projeler geliştirilmekte doğalgaz boru hatları döşenmektedir. Asya ile Avrupa arasında karayolları ülkemizden geçmektedir. Ciddi bir transit geçiş ekonomisi mevcuttur.

Ülkemiz yerüstü ve yeraltı kaynakları bakımından zengindir. Yurdumuzda her türlü maden çıkmaktadır. Yurdumuzun Çeşitli yerlerinde çeşitli iklimler görülebilmekte bu sebeple çok çeşitli tarım ürünleri yetişebilmektedir. Ülkemizde deniz turizmi ile kar turizmi nerdeyse birlikte yapılabilmektedir.

Ülkemiz, doğal ve tarihi güzellikleriyle, ulaşım ve konaklama olanakları ile dünyada önemli bir turizm gücüne sahiptir. Bir çok kültürün de kesiştiği noktadadır.

Ekonomik olarak her geçen ülkemiz güçlenmekte bu güçlülükte dünyadaki yerini ve önemini yükseltmektedir.

Türkiye, NATO’nun güçlü bir ortağıdır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.