Ulaşım teknolojilerinin tekerleğin bulunuşundan günümüze kadar geçirdiği aşamalar

Ulaşım teknolojilerinin tekerleğin bulunuşundan günümüze kadar geçirdiği aşamaları araştırınız. Sarı Öküz öyküsünü günümüz teknolojisinde kullanılan araçlara uyarlayarak yeniden yazınız. Bulgularınızı ve öykünüzü arkadaşlarınızla paylaşınız.

Mezopotamyada kullanılan ilk tekerlek

Mezopotamyada kullanılan ilk tekerlek

Tekerlek Mezopotamyalılarca ilk defa taştan yapılmıştır. Daha sonra, ağaçtan yapılmış, daha sonra demir gibi metallerden yapılmıştır. Günümüzde ise Jant üzerine geçirilen lastikler teker olarak kullanılmaktadır.

İl önce insanlar gitmek istedikleri yere yürüyerek gidiyorlardı. Sonra hayvanlar evcilleştirilmiş, kullanılmaya başlanmış, tekerleğin bulunması ile ulaşım teknolojileri başlamıştır. İnsanlar insan taşımak ve yük taşımak için tekerleklerin üzerine arabalar yapmışlardır.

At arabalarında kullanılan tekerlek

At arabalarında kullanılan tekerlek

Günümüzde kullanılan modern tekerlek

Günümüzde kullanılan modern tekerlek

 

Araba

İnsan ve yük taşımaya yarayan tekerlekli araçtır. Motorsuz olanı hayvanlar tarafından çekilir. Bunlar kağnı, koçu öküz ve mandayla, fayton, briska, kupadır. Arabalar, M.Ö. 3000 yıllarında tekerleğin icadından sonra ortaya çıkmıştır. İlk çağ uygarlıklarında (Mısır, Sümer, Asur, Yunan) arkası açık iki tekerlekli savaş arabaları kullanmışlardır.

İlk Çağlarda kullanılan iki tekerlekli savaş at arabası

İlk Çağlarda kullanılan iki tekerlekli savaş at arabası

9. yüzyıldan itibaren arabaların üstü kapanmıştır. 1400’lerden sonra yay makas kullanılarak arabalarda sarsıntıların azaltılmıştır. Bu dönemde 1400’lerde Anadolu’da kağnı, Uzakdoğu’da çekçek, Almanya’da koçu arabaları kullanılmıştır. Fayton ve kupa yapımına 1500’lü yıllarda İngiltere’de başlanmıştır. Demiryolu ulaşımının başlaması ve 20. yüzyılda otomobillerin geliştirilmesi bu atlı arabaların önemi oldukça azalmıştır.

İki Tekerlekli at arabası

İki Tekerlekli at arabası

Öküz arabası

Demiryolları ulaşımında ilk buharlı ve kömürle çalışan trenler kullanılmış,günümüzde ise çoğunlukla daha modern ve hızlı olan metrolar kullanılıyor.
Bisiklet

1791 tarihinde Fransız Sirvac yaptığı bisiklet

1791 tarihinde Fransız Sirvac yaptığı bisiklet

İlk bisiklet 12. yüzyılda Çin’de çok ilkel bir şekilde görülmüştür. 1791 tarihinde Fransız Sirvac yaptığı sağ ve sol ayakların itmesiyle yürüyen bisiklet yapmıştır. 1818 yılında bisiklette metal kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde kullanılan bisikletler

Günümüzde kullanılan bisikletler

Otomobil

İlk Otomobil

İlk Otomobil

1950'lerin otomobili

1950’lerin otomobili

1680 — Çalışabilen ancak kullanışlı olmayan ilk içten yanmalı motor 1680 yılında Hollandalı Christiaan Huygens’in yaptığı barutun yanması ile çalışan pistonlu makine oldu. Kapalı bir silindir içinde patlayan barut kayabilen bir pistona etki ederek piston’un hareket etmesini sağlamaktaydı.

Önemli gelişmeler gösteren otomobiller günümüze gelebilmiştir.

Günümüz otomobilleri

Günümüz otomobilleri

Sarı Öküz öyküsünü günümüz teknolojisinde kullanılan araçlara göre yazımı

Kurtuluş Savaşı’nın en kritik günlerinden biriydi. Günümüz teknolojisi, kamyonların motorlu araçların kullanıldığı arabalardı. Mustafa Kemal Paşa, Mehmet Yüzbaşı’ya cepheye ihtiyaç malzemelerini taşıma görevini vermişti. Akşehir’den Kocatepe’ye kamyonlarla un götürmek için hazırlıklar tamamlandı. Mehmet Yüzbaşı, kamyonlar ellişer ton un yükledi. Kendinde de bir tır vardı. Tır boş olarak 2 kamyon dolu olarak yola çıktılar. Memleketi olan Akşehir’den kamyon konvoyu hareket etti. Yolu yarıladığında iki kamyon da arızalandı. Mehmet Yüzbaşı, tereddüt etmeden kendi tırına 100 ton unu yükledi. Tır yolun geri kalanında arıza yapmadan sağ salim cepheye ulaştı.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. sağolun fen hocası 0’ı basıyo ya kurtuldum çook sağolun Allah tuutğunuzu altın etsin öünüz açık olsun :))

  2. çok teşekkürler, fen performans ödevinde çok yardımcı oldunuz. ayrıca çok güzel yazmışsınz. tekrar teşekkürler……

  3. allah razı olsun kısa ve öz halika allah sizden razı olsun
    sizin sayanizde 100 alıcam

    çokkkkkk teşekkür ederim

      1. Çocuklar beni pis yedili dizisinden tanırsınız istanbulda yaşıyorum yorumum ise bence Nur kötü yorumlar yapmamalısın bn pis yeşilinden günçiçek siZe selam ederim çocuklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.