İnsanlığın yaptığı önemli buluşlara örnekler veriniz.

İnsanlığın yaptığı önemli buluşlara örnekler veriniz. Yaptığınız araştırma sonucunda bu buluşun önemini birkaç cümleyle belirtiniz.

İnsanları yaşam mücadelesi veya daha rahat daha iyi yaşayabilmek için sürekli yeni buluşlar yamışlar, bu buluşları geliştirerek yeni araç ve gereçler yapmışlardır. Bu buluşlara örnek verelim ve önemleri hakkında biraz açıklama yapalım:

Ateşin bulunması

Ateşin tam olarak ne zaman icat edildiği bilinmemekle birlikte, tarihin ilk zamanlarından beri ateşin kullanıldığı bilinmektedir. İlk zamanlar ateş insanlar çok zarar vermesine rağmen, insanlık ateşi kendi yararı için kullanmayı bulmuştur. Ateş insnalık için çok önemli bir buluştur. Isınmaktan tutun, akaryakıttı motorlarda dahi ateş kullanılmaktadır.

Tekerleğin Bulunuşu

Ateş kadar önemli olan bir diğer buluşta tekerleğin insanlık tarafından kullanılmasıdır. M.Ö. 3000 yllarından bulunduğu tahmin edilmektedir. İnsanlar evleri için kayaları yada avladıkları hayvanları taşıma ihtiyacı duyunca yuvarlak bir ağacın üzerinde kolaylıkla taşıyabildiklerini farkettiler. Tekerliğini ilk kullanıldığından bu yana insanların işlerini oldukça kolaylaştırmış bir buluştur. Günümüzde her araç gereçte çeşitli şekilde bir tekerleğin kullanıldığını görmekteyiz.

Yazının Bulunuşu

Yazının bulunuşu ve kullanılmaya başlanması ile, medeniyetin farklı yerlere ve gelecek nesillere ulaşması söz konusu olmuştur. Yazının ilk kullanıldığından günümüze kadar medeniyet çok hızlı ilerlemiş, medeniyet ve teknoloji günümüz bilgisayar çağında daha hızlı ilerlemektedir.

Elektriğin Bulunuşu

Medeiyetimizin temel teşlarından biride elektriğin bulunuşu ve kullanılışıdır. İnsanlık hiç olmadığı kadar hayatını kolaylaştırmış elektrik sayesinde çok daha büyük işleri makinelere yaptırır olmuştur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. ben fikrimi belirtmek istiyorum inek ne demek herkes bana inek diyor 8. sınıfa gidiyorum ve tüm derslerim beş benim sorunum nedir hayır yani sivilceli telli ve de gözlüklü oluncamı inek olunuyor? acilcevap bu arada site süper

    1. Bu yorumun hakaret içermediğine kanaat getirdim ve onayladım. Bu yorumu gırgır amacı ile yazdığını düşünüyorum. Yoksa 8. sınıf bir öğrencinin sanırım çalışkan öğrencilere inek diye seslenildiğini bilir. Bu tabirin kabul edildiğini çok ta kötü bakılmadığını görüyorum. Sen ineksin diyen bir arkadaş çoğunlukla söylediği çalışkan öğrenciyi kıskandığı düşünülür. Bu durum çalışkan öğrencinin çok ta zoruna gideceğini zannetmem. Bu sözün çıkış itibari ile belki kötü anlamlar yüklense de. şuan için kimsenin zoruna gittiğini veya umursadığını zannetmiyorum.

    1. Her zaman bekleriz. Site ile gelişmelerden haberdar olmak için facebook sayfamızı beğenebilirsiniz.

  2. Güzel site ödevlerimi burdan yaparım artık. Bütün dersler var mı?

    1. Mümkün olduğunca ortaokul derslerinin tamamını ekliyorum. Her yıl yapılan değişikliklerle birlikte eklemeye devam edeceğim. Geri dönüşler çok güzel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.