Uyuşturucu madde zehirlenmelerinin vücudumuza etkileri nelerdir?

Uyuşturucu madde zehirlenmelerinin vücudumuza etkileri nelerdir?

Beyin ve merkezi sinir sistemine uyuşturucunun büyük etkileri ve zararları vardır. Uyuşturucu aklı ve iradeyi işlemez hale getirir. Kişiyi normal hayattan ve dengeden uzaklaştırır. Bağımlılarda beliren ilk olgu; akıl ve sinir hastalıkları ve arızalarıdır. Delilik, erken bunama, şuur kaybı, uykusuzluk, felçler hezeyan (sayıklama, saçmalama, akıl dışı davranışlar ) halüsinasyon (vehim, hayal görme, işitme vs. ) lar, zeka ve hafıza kayıpları görülür.

Uyuşturucu bağımlılarının sisndirim sistemlerinde, kusma, bulantı, kabızlık, ishal, karın ağrıları, mide ve bağırsak spazmları, gastrit, ülser gibi etkileri görülür.

Uyuşturucu karaciğer ve böbreklerdeki etkisi ise vahimdir. Bu maddeler vücuttan bu organlar üzerinden atılmakta, bunun sonucunda karaciğer ve böbreklerde büyük arıza ve tıkanmalara, karaciğerde yetersizlik, yağlanma ,sertleşme (siroz) gibi rahatsızlıklar görülür. Böbreklerde büyük tahribat, albümin, kan ve idrar çoğalması, tıkanmalar ,ağır böbrek hastalıkları görülür.

Uyuşturucu gözlerde, mesafede uyumsuzluk, şaşılık gece körlüğü, göz bebeği büyümesi, küçülmesi, göz adele felci bilinen sonuçlar ve tezahürlerdir.

Uyuşturucu Solunum Sisteminde, Nefes darlığı, öksürük, boğulma hissi, bu yolla kalp sıkışmaları, solunum felçleri ve ölümler bilinen olaylardır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.