Sigara ve alkolün vücudumuza ve sağlığımıza verdiği zararlar Nelerdir?

Sigara ve alkolün vücudumuza ve sağlığımıza verdiği zararlar Nelerdir? Sigara ve alkol kullanımı insana ve çevreye birçok zarar vermektedir. Sigara kullanan bir insanın en çok zarar gören organı akciğerleridir. Sigarada nikotin, karbonmonoksit, katran gibi dört bin civarında zararlı madde bulunur. Bu maddeler kanser gibi birçok hastalığa neden olur. Yapılan araştırmalarla sigara içen insanların hayatları, içmeyenlerden daha kısa olduğu ve sağlıklarının da daha kötü durumda olduğu ispatlanmıştır.

sigara ve alkölün zararları

Alkolün sağlık üzerine zararları; bağırsak, mide, karaciğer, sinir ve ruh hastalıklarına sebep olur. Denge bozukluğuna ve felce neden olabilir. Bunun yanında trafik kazaları gibi kendine ve başkasına zarar verebilme gibi toplumsal olaylara sebebiyet verebilir.

Sigara ve alkol kullanmak sadece sağlığımıza değil, çevremize de büyük zararlar vermektedir. Sigara dumanından çıkan karbonmonoksit gazı havayı da büyük ölçüde kirletir. Sigara izmaritlerinin ve alkol şişelerinin çevreye atılması çevre kirliliğine neden olur.

Sigara içilen ortamlarda sigara kullanmayan insanlar da zarar görür.

Sigara ve alkol aynı zamanda bütçemize de büyük zarar vermektedir.

Sigara ve alkolün sağlığımıza, çevremize ve bütçemize olan zararlarını çoğaltabiliriz. Hepimiz sağlıklı bir yaşamın hakkımız olduğunu biliyoruz. Sigara içilen ortamlardan uzaklaşabilir, insanlardan sigara içmemelerini rica edebiliriz. Medyadaki sigara, alkol ve ilaç kullanımını özendiren mesajlara aldanmamalıyız. Bilinçli bireyler olarak bu kötü alışkanlıkları reddetmeliyiz.

Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak için çeşitli spor faaliyetleriyle uğraşabiliriz. Boş zamanlarımızı değerlendirirken çeşitli oyun salonları (atari vb.) yerine spor faaliyetlerine yönelmeliyiz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.