Bayramlarla ilgili bir anınızı yazarak sınıfta arkadaşlarınızla değerlendiriniz.

Bayramlarla ilgili bir anınızı yazarak sınıfta arkadaşlarınızla değerlendiriniz. Ramazan ayının son günü bayram hazırlığına başlanır. Evler temizlenir, bayramlık giysiler, tatlı ve kurabiyeler hazırlanır. Bayramın ilk günü sabahı camiye gidilir, sabah namazı ve bayram namazı huzur içerisinde kılınır. Ardından insanlar, kendi aralarında bayramlaşırlar. Bu bayramlaşma üç gün devam eder.

Kurban Bayramı dört gün sürer. Bu bayramda maddi durumu iyi olanlar, Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak için kurban keserler. Kesilen kurban genellikle üçe bölünür. Bir kısmı kurban kesemeyen ihtiyaç sahiplerine verilir. Diğer bir kısmı da akrabalara, komşulara ve misafirlere ikramda bulunulur. Kalan kısmı ise ev halkı için ayrılır.

Komşular ve akrabalar ziyaret edilerek bayramları tebrik edilir. Büyüklerin elleri öpülür ve küçükler hediyelerle sevindirilir. Birbirlerine dargın ve kırgın olanlar, bayram sebebiyle barışırlar. Öksüz, yetim ve kimsesizler, verilen hediyelerle mutlu olurlar. Yaşlı ve hasta kimseler, yapılan bayram ziyaretine sevinirler. Uzakta olanlar aranarak bayramları kutlanır. Bayramlarımız, herkesin sevincini paylaştığı güzel ve anlamlı günlerdir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.