İslam dininde yer alan ibadetlerden beş tanesini öğrenerek defterinize yazınız.

İslam dininde yer alan ibadetlerden beş tanesini öğrenerek defterinize yazınız. İbadetler, Namaz, oruç, hac ve zekattır. Şimdi biraz detaylı olarak bakalım.

İsimlerini bildiğiniz ibadetler hangileridir? sorusuna da cevap olacaktır.

Namaz

Namaz, Müslümanlara farz olan ibadetlerin başında gelir. Kur’an-ı Kerim’in birçok ayetinde namazın öneminden bahsedilir. Namaz kılan biri, kulluk vazifesini yerine getirmiş olur. Verdiği nimetler için Allah’a şükreder, ondan yardım diler ve günahları için affını ister.

Namaz belli vakitlerde yapılan bir ibadettir. Günde beş vakit namaz, haftada bir defa cuma namazı, yılda iki kez bayram namazı ve ramazan ayında yatsı namazıyla birlikte teravih namazı da kılınır.

Oruç

İslam’ın beş temel esasından biridir. Oruç, ibadet niyetiyle tan yerinin ağarmasından akşam güneş batıncaya
kadar herhangi bir şey yiyip içmemektir. Ergenlik çağına ulaşmış, akıllı ve sağlıklı Müslümanlar, oruç tutmakla yükümlüdürler. Allah, orucun farz bir ibadet olduğunu Kur’an-ı Kerim’de şöyle belirtir: “Ey iman edenler! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı…” Bakara suresi, 183. ayet.

Hac

Allah’ın yapılmasını istediği ibadetlerden biri de hacdır. Hac dinen zengin sayılan ve gerekli şartları taşıyan kimselere farz bir ibadettir. Hac, Kâbe’yi ihramlı olarak tavaf etmek, Arafat’ta vakfeye durmak ve diğer kutsal yerleri ibadet niyetiyle ziyaret etmek suretiyle yapılır.Hac ibadeti sayesinde dünyanın birçok ülkesinden gelen Müslümanlar, bir araya gelerek birlikte Allah’ı anar, ona şükür ve dua ederler. Haccın farz bir ibadet olduğunu Allah şu ayette belirtmektedir: “…Gücü yetenlerin o evi (Kâbe) haccetmesi, Allah’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır…” Âl-i İmrân suresi, 97. ayet.

Zekât

İslam dininde emredilen ibadetlerden biri de zekâttır. Zekât; zengin olan Müslümanların, sahip oldukları mal ve paranın belli bir miktarını ihtiyacı olan kimselere vermesidir. Yüce Allah bu konuda şöyle buyurmaktadır: “Namazı kılın, zekâtı verin; kendiniz için yaptığınız her iyiliği, Allah’ın yanında bulursunuz. Şüphesiz Allah bütün yaptıklarınızı görür.” kara suresi, 110. ayet. Bizler de zekât vererek yoksul ve muhtaç kimselere yardım etmiş, Allah’ın hoşnutluğunu kazanmış oluruz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.