Yaşadığınız ilin valisinin eğitimle ilgili en önemli görevi nedir?

Sizce yaşadığınız ilin valisinin eğitimle ilgili en önemli görevi nedir? Yaşadığınız ilde eğitim, sağlık, güvenlik, adalet, turizm, spor, sosyal yardım hizmetleri hangi kurumlar aracılığıyla yerine getiriliyor? Eğitim, okullar ve eğitim müdürlüklerince, Sağlık; Kamu Hastaneleri, özel hastaneler, topulm sağlığı merkezleri,  sağlık müdürlüklerince, Güvenlik; polis ve jandarma karakolları, emniyet müdürlüklerince, Adalet, adliye saraylarında bulunan mahkemelerce yerine getirilir. Peki, bu kurumlar illerde hangi yönetim organına bağlı olarak hizmetlerini yerine getiriyorlar? Bu kurumlar illerde valiye bağlı olarak hizmetlerini yerine getirirler.

Her vilayetin başında bir vali bulunur; valiler, merkezi yönetimin ildeki temsilcidir. Merkezi yönetimi oluşturan Başbakanlık ve bakanlıklar, kendisine bağlı kurumlar aracılığıyla her ilde topluma hizmet eder. İlin en yüksek yöneticisi konumunda olan vali, ildeki resmi kurumların işleyişinden ve hizmetlerinden sorumludur. Bunun yanında yerel yönetim birimleri ve sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını destekleyerek resmi kurumlarla iş birliği içinde çalışılmasını da gözetir.

Bir ilin valisi, o ildeki bütün idari yapıların, memurların amiri durumundadır. Vali bütün kamu kurumlarında, yönlendirici ve teşvik edici gücü vardır.

Valinin ildeki eğitim ile ilgili en önemli görevi, bütün çocukların eğitim görmesini, okula gitmayen çocuk kalmmasını sağlamaktır. Maddi durumu iyi olmayan, çocuklarını okula gönderemeyen ailelere yardım etmektir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.