Yaşadığınız şehirde Türk kültür sanat ve mimarisinin özelliklerini yansıtan eserleri söyleyiniz.

Yaşadığınız şehirde Türk kültür sanat ve mimarisinin özelliklerini yansıtan eserleri söyleyiniz. Ülkemizde Türk kültürünü ve mimarisi yansıtan çok sayıda eserler mevcuttur. Burada her şehrimizi tek tek saymak mümkün olmamakla birlikte, istediğiniz şehirleri ne istediğinizle birlikte yorumlardan yazarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

Bura ilinin başlıca Türk kültürü sanat ve mimarisini yansıtan eserler.

12. Şehir ve Şiir Bursa’da Zaman

Edirne’de Türk Sanat ve Mimarisi Eserleri

Edirne’nin görülmeye değer kültürel zenginliklerinden biri de tarihi evleridir. Özellikle Karaağaç, Kıyık ve Kaleiçi semtlerindeki sokaklarda dolaşırken savaşlar, yangınlar, kuşatmalar ve su baskınlarına rağmen ayakta kalmayı başaran evlerle karşılaşırsınız. Eski Edirne evleri, Türk konut mimarisinin estetik ve zarafetinin günümüze kadar ulaşmış benzersiz örnekleridir. Geleneksel Türk evlerine özgü avluları, merdivenleri, tandırları, sedirleri, hayatları, hamamları, kilerleri ve çamaşırlıkları Edirne evlerinde de görmek mümkündür.

eski edirne evleri

Tarihi Edirne evlerinin dış cepheleri sıvalı veya ahşapla kaplıdır. Genellikle iki katlı olan bu evler cumbaları, balkon parmaklıkları ve ahşap oymalı saçaklarıyla insanda estetik duygusunu harekete geçiren ve geliştiren bir etkiye sahiptir.

Karaağaç Tren İstasyonu

Edirne’nin tarihi yapılarından biride Karaağaç Tren İstasyonu binasıdır. Yapımına 1914’te başlanan istasyon binası cumhuriyetin ilanından sonra işletmeye açılmıştır. Klasik Türk mimarisinin yaşayan örneklerinden biri olan bu yapı günümüzde Trakya Üniversitesi Rektörlük binası olarak kullanılmaktadır.

mimar sinanın ustalık eseri selimiye camisi

Edirne bu gün tarihi Kaleiçi’nin dışına doğru büyümektedir. Ancak aşağıda gördüğünüz gibi günümüzde yapılan evler eski Edirne evlerinden oldukça farklıdır.

kırkpınar güreşleri ile ilgili osmanlı gravürü

Er Meydanı: Kırkpınar

640 yılı aşkın süredir devam eden bu tarihi spor organizasyonu Edirne’nin sembolü durumundadır. Olimpiyatlardan sonra dünyanın en eski spor organizasyonu olan Kırk pınar yağ l güreşlerinin tam olarak hangi tarihte yapılmaya başlandığı bilinmiyor.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.