Zor durumda kalanlara ve yoksullara niçin ve nasıl yardım ederiz?

Zor durumda kalanlara ve yoksullara niçin ve nasıl yardım ederiz? Tartışınız. İnsanlar, toplum içinde yaşarlar. Birlikte yaşayan insanların aralarında sosyal ve ekonomik bazı farklılıklar vardır. Bunlardan bir kısmı zengin, bir kısmı fakirdir. Böyle bir ortamda zor durumda olanlara yardım etmek hem dini hem de insani bir görevdir.

İslam dini, paylaşmaya ve yardımlaşmaya önem verir.

Zor durumda olanlara yardım etmek, yardımlaşanlar arasında sevgi ve saygı duygusunun artmasını sağlar. Bu durum ise toplumda kardeşlik duygusunu geliştirir, milli birliğin sağlanmasına yardımcı olur.

İnsanların birbirleriyle yardımlaşmaları çeşitli şekillerde olabilir. Bu bazen parayla yapılır. Bazen de yaşlı bir insanın elindeki eşyayı taşımak, otobüste yaşlı bir insana yer vermek, üzgün bir insanın derdini paylaşmak şeklinde olur. Toplumun mutluluğu, toplumdaki bireylerin birbirlerinin sıkıntılarını paylaşmalarına bağlıdır. Biz başkalarına yardım etmezsek zor duruma düştüğümüzde başkalarından yardım istemeye hakkımız olmaz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. iyi günler iki yıldan beri rahatsızdım.karaciğer nakli oldum şimdi sağlığım yerinde şükürler olsun ama bu süre içinde epey harçamalar yaptık yardım değilde borç paraya ihtiyacım var bankada takip den dolayı kredi vermiyor kısa bir süre için 25-30 bin Tl ihtiyacım var. işyerim için saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.