Maddi yardımda bulunmanın topluma ne gibi katkıları vardır?

Maddi yardımda bulunmanın topluma ne gibi katkıları vardır? Örnek veriniz. İnsanlara iyilik ve yardım etmek hem insanlık görevidir hem de dinimizin buyruğudur. Yoksul, yetim, öksüz, yaşlı, kimsesiz insanlara, borçlu olanlara yardım etmemizi isteyen Yüce Allah, zayıfların, kimsesizlerin korunup gözetilmesini emretmiştir.

İnsan toplum içinde başkalarıyla birlikte yaşar. Toplumsal hayat iş bölümünü, dayanışmayı, paylaşmayı ve yardımlaşmayı gerektirir. Yaşlılara, yetimlere, fakirlere, muhtaç durumda olanlara yardım etmek de toplumsal hayatın gereklerindendir. Bu nedenle ekonomik durumu iyi olan zengin kimseler fakirlere maddi yardımda bulunmalıdırlar. Sahip oldukları maddi imkanların bir bölümünü onlarla paylaşmalıdırlar. Böyle davranmanın hem dini hem de ahlaki bir sorumluluk olduğunu bilmelidirler.

Dinimiz sosyal yardımlaşma ve dayanışma üzerinde önemle durmuştur. Bu amaçla zekatın ve fıtır sadakasının verilmesini istemiştir. Ayrıca akraba, komşu, yetim ve yolda kalmış olanlara yardım etmenin önemli olduğunu vurgulamıştır. Çünkü yardımlar, varlıklı kimselerle yoksul kimseler arasındaki sevgi ve kardeşlik bağlarını güçlendirir. Bu sayede toplumun farklı kesimleri arasında bir denge ve huzur sağlanmış olur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.