11. Birlikte Yaşam

11. Birlikte Yaşam 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi Çalışma Kitabı 45. Sayfa Etkinlik Cevapları

Osmanlı toplumunda hoşgörü ve birlikte yaşama ile ilgili aşağıdaki örnek olayı okuyu­nuz. Siz de bilgilerinize dayanarak boş bırakılan yere bir örnek olay yazınız.

1463 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilerek Osmanlı topraklarına katılan Bosna Hersek’te halka dinî hürriyet tanınmış, mal ve can güvenliği sağlanmıştır. Osmanlı’nın adil ve hoşgörülü bu idaresi sayesinde de bölge halkı hiçbir baskı altında kalmadan İslam dinini kabul etmişlerdir.

Örnek Olay

Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin adaleti, hoşgörüsü baskı ve istila politikaları gütmemeleri, Bizans komutanları üzerinde çok etkili olmuştur. Bunlardan biri Köse Mihal Bey’dir. Bu ahlakı bu hoşgörüyü gören Bizans komutanı Mihal Bey birlikte yaşam örneği göstererek Osmanlının yanına geçmiş, müslüman olmuş iyi hizmetlerde bulunmuş. Osmanlı da bunun gibi sayısız devlet adamı örneği vardır. Orhan Gazi Bursa’yı kuşatıyor. Mihal Bey devreye girer. Kale muhafızı Evranos Bey savaşsız kaleyi teslim eder ve oda müslüman olur. Bu insanlar Bizansın zülmünden bıkmışlardır. Farklı dinde olmasına rağmen Osmanlının onlara gösterdiği hoşgörü ve saygı onları çok etkilemiş, Bursa’yı teslim ederek, gönüllü Osmanlı’nın egemenliğine girmişlerdir. Osmanlı da Bursa’yı Başkent yapmış şehre sayısız mimari eser vermiştir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.