10. Hoşgörülüyüz

10. Hoşgörülüyüz 7. Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 44. Sayfa

Osmanlılarda olduğu gibi günümüzde  de Türk milleti olarak hoşgörü anlayışını  devam ettirmekteyiz. Aşağıya Osmanlı hoşgörü anlayışından yola çıkarak günü­müzdeki hoşgörü anlayışı ile ilgili en az üç  kanıt yazmanızı istiyoruz. İsterseniz bu kanıtları görsel olarak da hazırlayabilirsi­niz.

1. Günümüzde buna örnek olarak 23 nisan çocuk bayramı şenliklerini gösterebiliriz. Dünyanın her yerinden misafirimiz ve şenliklerimize katmak için çocuklar gelir. O çocukları en iyi şekilde ağarlarız. Onlara misafirperliklerimiz gösterir. Din dil ırk ve millatlerine bakmaz onları hayranlıkla izleriz.

günümüz türklerinde hoşgörü

 

2. Ülkemiz açısından diğer hoşgörü kanıtı da, dünyada nerede sıkıntı çeken millet ve ırk varsa, dinine mezhebine yada ırkına bakmadan onlara kucak açmamız. Günümüzde Suriye iç savaşından sonra, 1 milyonu aşkın Suriyeli mülteci ülkemize gelmiş, bazıları kamplarda olmasına rağmen büyük bir kısmı Türkiye geneline şehirlere yayılmıştır. Türkler onları bağrına basmıştır.

türklerin hoşgörüsü

3. Ülkemizin her yerine yabancı turist gelebilmekte, gezebilmekte, yerleşebilmekteler. Herhangi bir saygısızlık kabalık yaşamazlar. Haberlerde sık sık görürüz, falanca ülkeden geldi falan şehrin köyüne yerleşti. O köyde yaşayanlarla röpotaj yaparlar ve görürüz ki köylülerimiz o yabancıyı içlerine almışlar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Gerçekten tüm sitelere baktım sadece bu sitede buldum ödevlerimi genellikle bu siteden yapıyorum gerçekten çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.