2. Bizim Kahramanlarımız 1. Kılıçaslan ve Selahaddin Eyyubi

2. Bizim Kahramanlarımız 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 35. Sayfa

Aşağıda Türkiye Selçukluları sultanı I. Kılıçarslan ve Eyyubiler Devleti’nin kurucusu Selahattin Eyyubi için ayrılmış bölümler görüyorsunuz. Onların hayatlarını ve özellikle Haçlılarla yaptıkları mücadeleleri yazınız. Bu kahramanlar ile ilgili ayrıntılı bilgi toplayıp boş alana yazınız.

1. Kılıçarslan temsili resim

 

1. Kılıçaslan Kimdir?

Anadolu Selçuklu hükümdarı doğduğu yıl belli değil ölüm yılı 1107 olup, 1093-1107 yılları arasında hükümdarlık yapmıştır. Süleymanşah’ın oğludur. İzmir Beyi Çakabey’in kızı ile evlenmesine rağmen iyi ilişkiler kuramadılar. Bizans kışkırtması ile 1. Kılıçaslan Çakabey’i öldürttü. 1. Kılıçaslan İznik’te Haçlılar ile karşılaştı. Kenti Haçlılara bırakmak zorunda kaldı. Başkentini İznik’ten Konya’ya taşımıştır. Haçlılara karşı Kayseri Emiri ile Danişmendlilerle anlaştı. Bunların yardımı ile Amasya yakınlarında Haçlıları yok etti. Daha sonra Danişmendlilerin üzerine yürüdü, Malatya’yı aldı. Daha sonra Urfa ve Harran’ı da topraklarına kattı. Genişlemeci politikası Büyük Selçukluların dikkatini çekti. Musul’u almasından sonra Büyük Selçukluların topladığı güçle çarpıştı. Ölümü zırhlı olduğu için düştüğü ırmakta boğulmuştur. yerine oğlu Serinşah geçmiştir.

Selahattin Eyyubi (Temsili resim)

Selahattin (Selahaddin) Eyyubi Kimdir?

Selahaddin Eyyubi, Haçlı seferlerine karşı koyan, büyük İslam Komutanıdır. Doğum yılı 1138, doğum yeri Tikrit’tir. Babası Selçuklu emirinin hizmetinde bulunuyordu. 3. Haçlı seferini etkisiz hala getiren Selahaddin Eyyubi, Kudüs’ü haçlıların elinden alarak 88 yıllık Hıristiyan hakimiyetine ve katliamına son vermiştir. Suriye, Mısır, Irak, Hicaz ve Yemen’i etkisi altına aldı. 1193 yılında Şam’da vefat etti.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Bizans ı biz tehtid istedigimizden onlarda avrupa dan yardim isteyip beraber bize haçli seferleri duzenlemişlerdir bunlar 8 tanedir sadece 4 ü bilinmektedir sadece 1 haçli seferi ni almislar ondada kutsal yerleri olan kudus antakya ve iznik almişlardir ama biz bunlari hemen geri aldik ve onlar da 2 seferi yapiyorlar onuda alamadilar 3 ü de 4 te denizden gelmeyi tercih ediyorlar ve onuda alamiyorlar

  2. sığmadı yaa siz nasıl sığdırdınız çalışma kitabına nese PIR PIR (PIRIL SANA SÖYLUYOM NASIL SIĞDIRDIN SEN SIĞRIMIŞSINDIR KESİN YORUMUMU OKUUUUUUUU) BEN SIĞDIRAMADIMMM. MURAT ABSEYİNİN ÖĞRENCİSİYİM.:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.