Haçlı Seferleri ile ilgili bir araştırma yaparak bu seferlerin nedenlerini öğreniniz.

Haçlı Seferleri ile ilgili bir araştırma yaparak bu seferlerin nedenlerini öğreniniz. Süleyman Şah’ın ölümünden sonra yerine oğlu I.Kılıç Arslan geçti. I. Kılıç Arslan devletin sınırlarını Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya kadar genişletti. Ancak Avrupa’dan gelen Haçlı tehlikesi Anadolu’da siyasi birliği sağlamasına engel oldu.

haçlı seferlerini gösteren harita

Avrupa’nın farklı devletlerinin bir araya gelerek oluşturdukları kalabalık Haçlı ordusu Anadolu’yu kolayca geçebileceklerini düşünüyordu. Ancak I. Kılıç Arslan, Danişmentlilerin de desteğini alarak Haçlı ordusuna büyük kayıp verdirdi (1097). Haçlı ordusu buna rağmen Anadolu’yu geçerek Kudüs’e ulaştı ve şehri ele geçirdi.

Haçlı seferlerinin nedenleri

XI. yüzyılda, Avrupa’da Katolik kilisesinin öncülüğünde Hz. İsa’nın doğduğu Kudüs’ün, Müslümanlardan alınması fikri ortaya çıktı. Bu, Haçlı Seferleri’nin görünen sebebiydi. Türklerin güçlenerek Suriye ve Filistin’i, ardından Anadolu’yu fethederek Hristiyanların yaşadıkları ülkelere hakim olmaları Avrupa’yı tedirgin ediyordu. Yine Avrupa’nın içine düştüğü ekonomik bunalım da Haçlı Seferleri’nin bir başka sebebini oluşturuyordu.

I. Kılıç Arslan’ın ölümünden sonra da Türkiye Selçukluları Haçlı Seferleriyle mücadele etmek zorunda kaldılar. Bir yandan Haçlılarla mücadele eden Selçuklular bir yandan da Anadolu’nun tamamında kendi hakimiyetlerini sağlamaya çalıştılar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.