2. Etkinlik İllerimizden Biri Sosyal Bilgiler 7. Sınıf

2. İLLERİMİZDEN BİRİ

İç Anadolu Bölgesi’nden bir il belirleyiniz. Bu ilin nüfus yoğunluğuna etki eden neden­leri belirten bir fotoğrafı aşağıdaki boşluğa yapıştırınız veya bu konuyla ilgili bir resim çi­ziniz. Bu il ile ilgili tabloda sizden istenilen verileri bulup ilgili boşluğa yazınız.

ankara sosyal bilgiler

Nüfus:5.000.000 kişi
İklim: Karasal iklim
Yüz ölçümü: 2516 kilometrekare
Deniz seviyesinden yüksekliği:900-1000 metre

Seçtiğiniz ile komşu olan illeri yazınız. Ankara’ya komşu olan iller; Bolu, Eskişehir, Konya, Aksaray, Kırşehir, Kırıkkale, Çankırı.

İç Anadolu Bölgesi’nin coğrafi, ekonomik ve sosyal özelliklerini kısaca yazınız.

İç anadolu Bölgesi Coğrafi Özellikleri; yüzölçümü 151.000 km², Türkiye topraklarının %21 ini oluşturur. Daha çok platolardan meydana gelir. Karasal iklim özellikleri yaşanır. Kışlar çok soğuk ve kar yağışlıdır, don olayları görülür.

İç Anadolu Bölgesi Ekonomik özellikler; Bu bölgemizde daha çok tahıl ürünleri yetişmektedir. Tahıl ambarı olarak geçmektedir. En geniş tarım alanına sahip bölgemizdir. Arpa, buğday, elma, çavdar, şekerpancarı, patates, nohut ve yeşil mercimeğin en fazla yetiştirildiği bölgedir. Küçükbaş hayvancılığı yapılmasına uygundur. Koyun, kıl keçisi ve tiftik keçisi beslenir.

İç Anadolu Bölgesi Sosyal özellikler: Nüfus yoğunluğu Türkiye ortalamasının üzerindedir. Tuz gölü çevresi kuraktır ve nüfus yoğunluğu çok azdır.

Seçtiğiniz ilde nüfusun yoğunluğunu etkileyen faktörleri sıralayınız.

Ankara’nın nüfus yoğunluğunun ve nüfusunun yüksek olmasının sebebi Türkiye’nin başkenti olmasıdır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.